وزیر علوم : رشد علمی ایران حدود سه برابر میانگین جهان است

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۲۰ کد : ۲۹۲۴۲ اخبار برگزیده اخبار
تعداد بازدید:۸۲۳
دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درمراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت : در حالی که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ برابر با ۶ درصد گزارش شده است این میزان برای کشور ما برابر با هفده و نیم درصد اعلام شده که حدود سه برابر میانگین جهان است و رشد کمّی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
وزیر علوم : رشد علمی ایران حدود سه برابر میانگین جهان است

دکتر فرهادی در این مراسم با بیان اینکه، افزایش تعاملات علمی بین‌المللی یکی از ثمرات جشنواره خوارزمی است، اظهار داشت: این جشنواره‌ها سبب ارتقای ارتباط و جایگاه علمی ایران می‌شود و مهمانانی که به این گونه همایش‌ها و نشست‌ها دعوت می‌شوند از نزدیک با واقعیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ما آشنا می‌شوند و به شناخت تازه‌ای از ایران و شگفتی‌های توسعه علمی این کشور می‌رسند.

وزیر علوم در ادامه افزود: رقابت‌های علمی به ویژه جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کنند، نمادهایی هستند که سرعت، قدرت و کلیّت توسعه علمی کشور را به نمایش می‌گذارند ودر ۳۰ سال برگزاری مستمر این جشنواره، نزدیک به هزار طرح، نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده اند.

وی در ادامه گفت: این امر به خوبی نشان می‌دهد که سرمایه علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده است و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم بیش از پیش زنجیره دانش، پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.

دکتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرن‌هاست که ما در ادبیات خود با این مفهوم آشنا هستیم که دانایی سرچشمه توانایی است، اظهار داشت: بدین گونه نوآوری سرچشمه رشد اقتصادی و فناوری نیز پشتوانه عزت و اقتدار کشور است و جای تردید نیست که اگربخواهیم رشد کنیم، قدرتمند شویم و اگر می‌خواهیم مستقل و پیشرو باشیم، باید عالمانی آزاده، هوشیار، کنجکاو و تلاشگر داشته باشیم.

وزیرعلوم افزود: ما بر لزوم شناسایی سرمایه‌های فکری در جامعه علمی و دانشگاهی و تدوین راهکارهای دقیق حمایت از مالکیت معنوی و دارایی‌های فکری تاکید کرده‌ایم و لزوم توسعه تحقیقات بین رشته‌ای، ضرورت همگامی با پیشرفت‌های علمی جهان، شناخت تاثیرات اقلیمی پدیده‌ها و پیوستگی آنها در اثرگذاری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست ما را وا می‌دارد که بزرگ تر بیندیشیم و گسترده‌تر عمل کنیم.

دکتر فرهادی در ادامه گفت: به همین دلیل در ایجاد تعادل بین آموزش‌های نظری و کاربردی تاکید می‌کنیم، استادان، صاحبنظران و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان امر آموزش و پژوهش که وزارت علوم نیز بخشی از آن را به عهده دارد، به دنبال راهکارهای موثرتری برای تربیت نیروی انسانی کارآمد، خلاق و متعهد است تا علاوه بر انتقال داده‌های ذهنی، دانش‌آموختگانی تربیت شوند که در بهبود شرایط زیستی اجتماعی فرهنگی و آسایش مردمان خود نقش موثر داشته باشند.

وزیر علوم با بیان اینکه رتبه ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی اس آی رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلامی رتبه اول است، گفت: ۱۴ دانشگاه ایران براساس طبقه‌بندی جهانی لایدن، در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا و ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز جزو یک درصد از دانشمندان برتر جهان قرار دارند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود هزار شرکت دانش‌بنیان در ۳۹ پارک علم و فناوری مستقر هستند و در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات از سوی این شرکت‌ها صورت گرفته است.

دکترفرهادی گفت: اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ رشد ۵ درصدی را نشان می‌دهد و از نظر شاخص جهانی نوآوری هم رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقا یافته است.

گفتنی است در اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ۱۳ طرح داخلی و ۶ طرح خارجی به عنوان برگزیده معرفی شدند و صاحبان آنها جوایز، لوح و تندیس این جشنواره را از وزیر علوم دریافت کردند.