دکتر سالار آملی: یکی ازفعالیت های محوری وزارت علوم ، توجه به دیپلماسی علمی و در راس آن زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان است

۲۸ دی ۱۳۹۵ | ۰۹:۲۸ کد : ۲۷۴۵۱ اخبار برگزیده اخبار
تعداد بازدید:۶۵۴
دکتر سالار آملی: یکی ازفعالیت های محوری وزارت علوم ، توجه به دیپلماسی علمی و در راس آن زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان است

در این گردهمایی دکتر سالار آملی در سخنانی یکی از محوری ترین فعالیت های وزارت علوم را توجه به دیپلماسی علمی و در راس آن زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان دانست واظهار داشت: زبان فارسی زبانی است که بر دل می نشیند، لطافت آن پایدار و گلستان آن همیشه خوش و ماندگار است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به تلاش صدها عضو هیئت علمی و ده ها هزار دانشجو در داخل و خارج از کشور برای نگهداری از مهم ترین یادگار و هویت ایرانیان گفت: این حراست همتی دو چندان، تفاهمی صد چندان و تلاشی هزار باره می خواهد تا آنچه استحقاق این زبان و ادب است برآورده سازیم و این نشست گوشه ای از آن چیزی است که در آرمان های خود داریم.

وی افزود: در حال حاضر دو گروه همکاری با هدایت وزارت متبوع و دیگری به همت ایران دوستان و ایرانیان مقیم خارج از کشور وظیفه خطیر توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی را در دانشگاه های دنیا بر عهده دارند و با همت مسئولان وزارت علوم بیش از ۵۱ کرسی در ۳۱ کشور دنیا را پوشش داده و ۳۶۳۶ دانشجو از جمله ۶۲۰ دانشجوی دوره دکتری را در بستر آموزشی خود رشد می دهند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در ادامه با اشاره به گروه دوم که به همت فارسی زبانان دانشگاه های دنیا ایجاد شده است، گفت: تعداد کرسی های این گروه نزدیک به ۲۰۰ مورد می باشد که هزاران دانشجو در آن تحصیل می کنند و در داخل کشور و در دانشگاه ها حدود ۵۲۲ دانشجوی غیر ایرانی در رشته های زبان فارسی و ایران شناسی در مقاطع مختلف حضور دارند که از این تعداد ۹۰ نفر در مقطع کارشناسی، ۲۷۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۶۲ نفر در حال تحصیل در مقطع دکتری می باشند.

دکتر سالار آملی در ادامه افزود: امروز از مسئولان گروه های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسان دعوت کرده ایم که برای همفکری و انسجام بیشتر دور هم جمع شویم که خوشبختانه با پاسخ مثبت ۱۶۸ تن از این عزیزان روبرو شدیم و حدود ۱۲۰ تن از استادان اعزامی کرسی های زبان فارسی هم به این جمع دعوت شده اند.

وی با اشاره به تلاش یک ساله استادان دانشگاه ها جهت تهیه آزمون استاندارد زبان فارسی گفت: انتظار می رود در سال ۱۳۹۶ اولین آزمون مهارتی زبان فارسی تحت عنوان امتحانات آمفا برگزار شود و این نقطه عطفی در روند استاندارد سازی سطح زبان و ادبیات فارسی در سطح جهانی است.

وی در پایان گفت: بازنگری و تدوین سر فصل های درسی و منابع آموزشی کرسی های خارج از کشور نیز از جمله مباحث دیگری است که در این نشست بدان پرداخته خواهد شد.