برگزاری جشنواره جوان برتر ایرانی خارج از کشور در اوایل خرداد ماه سال جاری

۱۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۷:۰۵ کد : ۲۶۷۶۸ فراخوان
تعداد بازدید:۲۶۳

به گزارش اداره کل روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی، علی شعبانی، دبیر ستاد جشنواره جوان ایرانی خارج از کشور، با تشریح ابعاد و اهداف این جشنواره موضوعی، گفت: مهلت ثبت نام در جشنواره جوان ایرانی خارج از کشور در 5 اردیبهشت ماه سال جاری به پایان رسید  و مراسم اختتامیه این جشنواره نیز در اوایل خرداد برگزار می شود.
وی که در جلسه ستاد این جشنواره در دبیرخانه شورای عالی سخن می گفت،با ابراز خرسندی از روند برگزاری جشنواره سال گذشته، گفت: خوشبختانه علیرغم تنگنای زمانی در سال گذشته، با لحاظ معیارهای تعیین شده، در مجموع 14 نفر به  عنوان برگزیدگان نهایی جشنواره جوان ایرانی برتر خارج از کشور انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
شعبانی گفت: در جشنواره امسال تعداد 192 نفر از 36 کشور دنیا ثبت نام کرده اند. 74% داوطلبان آقایان و 26% خانم ها هستند که مبین افزایش 3 درصدی مشارکت زنان در جشنواره امسال است. بیشترین شرکت کنندگان در محورهای اقتصادی، فناوریهای نوین، علمی و پژوهشی، فرهنگ و رسانه و توسعه و ترویج زبان فارسی هستند.
وی افزود: محورهای موضوعی جشنواره نیز شامل ده موضوع: اقتصادی، علمی و پژوهشی، دین، معارف و اخلاق اسلامی، فناوریهای نوین، اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد، فرهنگ و هنر، رسانه، ورزش، توسعه و ترویج زبان فارسی و دفاع از حقوق شهروندی ایرانیان مقیم است.
قائم مقام دبیر کل امور ایرانیان خارج از کشور به فرایند اطلاع رسانی در خصوص این جشنواره اشاره کرد و گفت: فراخوان عمومی در سایت جشنواره و اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی، پرتال سازمانها و دستگاههای اجرایی مختلف و نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صورت گرفت.
دبیر ستاد جشنواره جوان ایرانی خارج از کشور با تاکید بر ضرورت حفظ و توسعه زبان فارسی در بین ایرانیان مقیم و لزوم برنامه ریزی در این زمینه، گفت: متاسفانه شاهدیم که نسل دوم و سوم ایرانیان مقیم خارج از کشور روز به روز از زبان فارسی که یکی از ارکان اصلی هویت ماست، فاصله میگیرند و لذا لحاظ نمودن محور "توسعه و ترویج زبان فارسی" به عنوان یکی از محورهای مهم جشنواره امسال بر همین اساس بوده است.
شعبانی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" از سوی رهبر معظم انقلاب، خاطر نشان کرد: بی تردید هموطنان مقیم خارج از کشور همگام با هموطنان داخل، در خلق حماسه سیاسی  نقش و صحنه های ماندگاری را به ثبت خواهند رساند.
وی با بیان اینکه هر حرکتی در جهت تقویت هویت اسلامی- ایرانی و یکپارچگی و انسجام ملی، گامی در راستای آفرینش حماسه سیاسی است، افزود: "در عرصه اقتصادی نیز ایرانیان مقیم خارج با مشارکت و به کارگیری سرمایه های علمی، فکری و اقتصادی خود در خنثی کردن توطئه های دشمنان و بی اثر کردن تحریم های اقتصادی استکبار جهانی و خلق حماسه اقتصادی ملت ایران نقش اساسی ایفاء خواهند کرد. "
قائم مقام دبیر کل امور ایرانیان خارج از کشور با تاکید بر ضرورت وحدت نظر و عزم جمعی در مسئله ایرانیان خارج از کشور و لزوم برنامه ریزی راهبردی در ارتباط با جوانان مقیم خارج، تصریح کرد: ملت ایران به جوانان شایسته، فرهیخته و بالنده خود که دنیا را تحت تاثیر نبوغ و خلاقیت های خود قرار داده اند، می بالد.
دبیر ستاد جشنواره جوان ایرانی خارج از کشور با اشاره به رهنمودها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با جوانان فرهیخته ایرانی، افزود: معظم له، جوانان ایرانی را مایه امید ملت ایران و سرمایه اصلی کشور در نیل به آرمانهای والای انقلاب اسلامی می دانند و لذا باید با تدبیر و مدیریت صحیح، بهره گیری بهینه از این گنجینه عظیم سرلوحه برنامه ها قرار گیرد.
شعبانی با یادآوری دستاوردهای ممتاز اندیشمندان و جوانان ایرانی، گفت: نبوغ ایرانی در آینه فرهنگ و تمدن گذشته و معاصر جهان می درخشد و حاکی از از پیشتازی ایرانیان در عرصه های علمی و فرهنگ است.
وی استعداد ایرانی را از متوسط استعداد جامعه جهانی بالاتر دانست و با اشاره به سرعت رشد علم در ایران در مقایسه با متوسط جهانی، افزود: موجب بسی مباهات است که پرتوی اندیشه و استعداد برتر ایرانی بر سرتاسر گیتی روشنایی بخشیده است.
قائم مقام دبیر کل امور ایرانیان خارج از کشور برخورد سلیقه ای با مسئله ایرانیان خارج از کشور را در "تعارض با سیاست نظام و منافع ملی" دانست و گفت: برنامه ریزی راهبردی و استفاده صحیح از ذخایر و سرمایه های غنی انسانی خارج از کشور، راه را برای پیشرفت و توسعه کشور در تمامی عرصه ها هموار می کند.
شعبانی با اشاره به جنگ نرم استکبار جهانی علیه ملت ایران و برتری ایران اسلامی در قدرت نرم، افزود: دشمنان با توسل به ابزارهای جنگ نرم در صدد مانع تراشی بر سر راه ملت ایران هستند، اما بی تردید ملت ایران با مدیریت هوشمندانه و مسئولانه و بهره گیری از ظرفیت های کشور و بویژه نخبگان و جوانان برومند، خدعه های دشمنان را خنثی کرده و بر مشکلات فائق خواهد آمد.
دبیر ستاد جشنواره جوان برتر ایرانی خارج از کشور در پایان تصریح کرد: ما با سربلندی از تنگناهای این برهه از تاریخ عبور خواهیم کرد و از آرمانهای نظام ذره ای عقب نخواهیم نشست.
شایان ذکر است اعضای ستاد جشنواره جوان برتر ایرانی مقیم خارج از کشور که به ریاست شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور برگزار می شود، شامل وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت ورزش و جوانان، وزارت اطلاعات، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس شورای اسلامی، مدیریت حوزه های علمیه سراسر کشور، سازمان صدا و سیما، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان بسیج مستضعفین و کمیته امداد امام خمینی (ره) است.