برگزاری پنجمین کنگره علوم ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی دردانشگاه زنجان

۱۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۷:۰۵ کد : ۲۶۷۶۴ فراخوان
تعداد بازدید:۳۸۰

پنجمین کنگره علوم ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و اولین کنفرانس بین المللی خدمات مشاوره ای روستایی درآسیا واقیانوسیه با محوریت موضوع تسهیل اطلاعات و نوآوری ها برای توانمندسازی کشاورزان خانوادگی درتاریخ 11 تا13شهریورماه 1393 دردانشگاه زنجان برگزار می شود .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکرمی دهکردی  دبیر کمیته علمی این دو همایش گفت: انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی ایران و دانشگاه زنجان با همکاری مجمع جهانی خدمات مشاوره ای روستایی  (GFRAS)، مجمع خدمات مشاوره روستایی آسیا و آقیانوسیه  (APIRAS)، دانشگاه تهران، دانشگاه واخنینگن هلند، مجمع جهانی روستایی  (WRF)، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک کشاورزی و دیگر موسسات بین المللی، ملی و استانی از صاحبنظران، دانشگاهیان، کارشناسان و دیگر علاقه مندان به این حوزه دعوت بعمل می آورند تا با ارائه دیدگاه ها، آثار و پیشنهادهای خود در ارتباط با بخش های موضوع این همایش از طریق چکیده و مقالات پژوهشی، نظری، فلسفی و کاربردی بر غنا و کیفیت آن بیفزایند. 
دبیرکمیته علمی کنفرانس وکنگره مذکورگفت: امروزه اکثر خانوارهای روستایی به ویژه کشاورزان خرده پا درسطح دنیا با چالش های پیچیده ای همچون بحران های زیست محیطی، نا امنی غذایی، نا امنی معیشت روستایی، گرسنگی و فقر مواجه اند. 
وی افزود: سازمان ملل متحد درشصت و ششمین مجمع عمومی خود سال 2014 را به عنوان سال بین المللی کشاورزی خانوادگی (IYFF) اعلام کرده است تا بدین وسیله ازموسسه های مختلف بین المللی و ملی، همچنین سازمان های کشاورزان و سازمان های غیر دولتی دعوت به همکاری نموده و اهمیت کشاورزی خانوادگی (فعال در تولیدات کشاورزی، جنگلداری، زندگی عشایری و آبزیان) و کشاورزی خرده مقیاس را بیشتر کند و هدف آن جلب توجه دنیا برنقش اساسی این کشاورزی درمدیریت چالش های فوق، از طریق بازیابی جایگاه آن درمحور سیاست های کشاورزی، زیست محیطی و اجتماعی است. 
دکترکرمی مدیریت این چالش ها را مستلزم دامنه گسترده ای از بحث و همکاری ها درسطوح ملی، منطقه ای و جهانی دانسته و گفت: دربین راهبردهای مختلف حمایت ازکشاورزان خانوادگی، آموزش و ترویج کشاورزی و خدمات مشاوره ای روستایی سعی کرده اند نوآوری ها را بین این کشاورزان تسهیل و شبکه سازی کنند، همچنین ظرفیت های اجتماعی شان را به منظور بهبود معیشت های آنها، افزایش امنیت غذایی و حفاظت از منابع طبیعی ارتقاء بخشند. 
وی درادامه افزود: اکثرکشاورزان دردنیای درحال توسعه درمزارع خانوادگی کوچک مقیاس به صورت فردی، شراکتی یا جمعی تولید می کنند. این کشاورزان در برابر چالش های ذکر شده در بالا نسبت به دیگر کشاورزان آسیب پذیرتر بوده و به حمایت ترویج کشاورزی و خدمات مشاوره ای روستایی بیشتری نیاز دارند. 
دکترکرمی گفت: دراین راستا موضوع اصلی این همایش ملی- بین المللی تسهیل اطلاعات و نوآوری ها برای توانمندسازی کشاورزان خانوادگی انتخاب شده تا فرصتی برای پژوهشگران و اندیشمندان فراهم گردد تا دانش، تجارب و یافته های پژوهشی خود را درارتباط با رهیافت های ترویج و توسعه روستایی و کشاورزی جهت پشتیبانی از این کشاورزان و مدیریت این چالش ها به اشتراک بگذارند. 
وی درپایان گفت: این رویداد علمی فضایی را درجهت تبادل دانش و تجربیات و ارتقا و توسعه دانش ترویج و آموزش کشاورزی و خدمات مشاوره ای در سطح بین المللی و کشور ایران فراهم کرده و موجب گسترش و تقویت هرچه بیشتر پیوندهای فعالان حوزه های اندیشه وعمل، استادان دانشگاه، صاحب نظران و دانش پژوهان، مسئولان و مدیران، دانشجویان و کارشناسان این حوزه گردد. 
گفتنی است  علاقمندان می توانند جهت اطلاع از چگونگی ارسال مقاله و برنامه های این همایش ها به وب سایت http://iaeea2014.znu.ac.ir/ مراجعه کنند. 


( ۱ )