آغاز بکار و مراسم افتتاحیه اولین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران؛ در دانشگاه

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲۲:۱۲ کد : ۲۵۸۸ اخبار
تعداد بازدید:۵۲۱
در این نشست که به مدت دو روز ادامه خواهد داشت صبح امروز،مراسم افتتاحیه با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم و مدیران ه ...
آغاز بکار و مراسم افتتاحیه اولین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران؛ در دانشگاه
در این نشست که به مدت دو روز ادامه خواهد داشت صبح امروز،مراسم افتتاحیه با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم و مدیران همکاری های علمی بین الملل دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری برگزار شد.
در ابتدای نشست دکتر نائینی، رئیس دانشگاه دبا تاکید بر اینکه جهان امروز  بیش از پیش به سوی بین المللی شدن در حال حرکت است بیان داشت: اهمیت  بین المللی سازی دانشگاهها  موضوعی است که اهمیت و ضرورت آن روز بروز محسوس تر می شود به طوریکه غافل ماندن و غفلت از این موضوع و کم کاری  دانشگاه ها به ویژه دانشگاهی با عنوان بین المللی را دچار نقص جبران نشدنی در آینده خواهد کرد.
وی افزود: تعریفی که از یک دانشگاه با عنوان بین المللی می شود باید شاخص ها و ابعاد بین المللی آن نیز تعریف و مشخص باشد و از سویی داشتن چشم اندازی برای آینده دانشگاه بین المللی برای  مصمون ماندن از آسیب های  این عرصه لازم و ضروری است در واقع یک مهندسی معنی دار در بین المللی کردن و یا جریان بین المللی سازی نیاز است،
رئیس دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های بین المللی باید از موازی کاری اجتناب کنند به طوریکه هر دانشگاهی شاخص های خاص خود را برای طرح و عنوان بین المللی با توجه به شرایط موقعیتی، اقلیمی، فرهنگی ،آموزشی و ویژگی های خاص خود تجهیز و فراهم کرده باشد.
وی ادامه داد: موضوعی  که در این زمینه باید بر آن تاکید و اهتمام شود حساسیت و حمایت تمامی عوامل دانشگاه ها و امور بین الملل  دانشگاهها از مسیر  بین المللی سازی و بین المللی کردن دانشگاههااست به گونه ای که در این عرصه شاهد جنبش و نهضت باشیم .
دکتر نائینی گفت: بین المللی شدن زیر بنا، ساختار و امکانات و ضرورت ها و اقداماتی را می طلبد و شاخص هایی دارد، همچنین مشکلات و چالش هایی را دانشگاه ها در این زمینه با آن گریبانگیر هستند .
وی با اشاره به برخی چالش های دانشگاه ها در این روند اظهار داشت: جلب نظر و نیز تامین رضایت این دانشجویان در حد بین المللی،افزایش همکاری های علمی، آموزشی ، فرهنگی، پژوهشی در سطح دانشجو و اعضای هیات علمی بین کشورهای اسلامی و منطقه و نیز جهان. داشتن و ارتقاء استانداری های بین المللی در بخش رفاهی و آموزشی و بهره‌مندی از زبان بین‌المللی در فعالیت‌های آموزشی دانشگاه راه اندازی، شناسایی رشته هایی خاص برای دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور متناسب با علاقه آنها، اعمال سیاست های مناسب به منظور شناسایی و جذب دانشجویان مستعد خارج از کشور، بسط ارتباط با این دانشجویان از جمله مواردی که ضعف و کمبود دانشگاه ها در این زمینه ها مشهود است.
دکتر نائینی همچنین اظهار داشت: وزارت علوم، سرلوحه سیاست های خود را بین المللی کردن دانشگاهها قرار داده و این موضوع در اقتصاد مقاومتی نیز بسیار نقش دارد چرا که کسب علم و دانش، دانش افزایی، تسهیل در نهضت علمی و تولید ثرت از علم  از شاخصه های  اقتصاد مقاومتی است .
رئیس دانشگاه در پایان افزود:. بین المللی کردن دانشگاه ها باید به شکل هدفمند، نظام مند و دارای ساختار و با پشتیبانی حمایت شوند که این امر با مشارکت و حمایت  و درگیری همه  جامعه دانشگاهی، مسئولان استانی و کشوری و وزارت علوم  است که محقق می شود.
وی همچنین ابراز داشت: نهادینه شدن فرهنگ و تغییر نگرش در مسیر بین المللی شدن و عملیاتی کردن  آن نقش مهمی در اقدام در این مسیر است که امیدواریم در این همایش شاهد شیوه های اثر بخش و نیز ارائه سند های راهبردی و عملیاتی در این روند باشیم.
همچنین در ادامه خانم دکتر نسرین نورشاهی، رئیس همایش و رئیس مؤسسه­  پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با بیان اهداف برگزاری همایش و ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش بیان داشت: مؤسسه­  پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی کشور اتاق فکر وزارت علوم محسوب می شود که در حوزه موضوعات مبتلا به آموزش عالی به این مسائل ورود پیدا می کند.
وی افزود: یکی از این موضوعات مهم در عرصه آموزش عالی، موضوع بین المللی سازی دانشگاه ها است که موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با توجه به رسالت و مسئولیتی که دارد در این موضوع ورود پیدا کرده تا با رویکردی علمی و نگاهی اجرایی این موضوع را از دو بعد علمی و اجرایی در دانشگاه ها مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: در مدت برگزاری همایش  تلاش ما بر این است که با پیوند نظر و عمل و با نگاهی به تجربیات  و بررسی چالش ها ، تصویری مطلوب از آینده دانشگاه ها داشته باشیم و خروجی این مباحث این باشد که به واقع  نیز ثابت کنیم  که حرف های ما از جنس عمل نیز هست که امیدواریم این هدف محقق شود.
در ادامه دکتر حسین سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم با تاکید بر این نکته که در راس فعالیت های وزارت علوم، بحث بین المللی شدن دانشگاه هاست بیان داشت: اگر دانشگاهی با روند بین المللی شدن که در جهان کنونی به سرعت در حال پیشرفت است پیش نرود و حرکت کند داشته باشد آسیب پذیر می شود.
وی با تحلیل جریان جهانی شدن و تاثیرات، فرصت ها و آسیب های آن در جهان معاصر افزود:  جهانی سازی واقعیتی است که در دنیای کنونی چه خوب و چه بد شکل گرفته و چه نگاه ارزشی و یا مادی و تکنولوژی داشته باشیم دیگر پدیده جهانی شدن برگشت پذیر نبوده و واقعیتی اجتناب ناپذیر است.
وی با اشاره به شاخص های بین المللی بودن دانشگاه ها در سطح جهانی بیان داشت:بین المللی شدن با پنج سرمایه اصلی  یک کشور در ارتباط است، سرمایه امنیتی، سرمایه اجتماعی، سرمایه فیزیکی و مالی، سرمایه علمی و فرهنگی و به همین دلیل است که بسیاری کشور برای بین المللی شدن رقابت می کنند.
دکتر حسین سالار آملی همچنین به چالش های بین المللی شدن نیز اشاره و افزود: یکی از آسیب هایی نظام آموزش عالی در کشور نسبت به سایر نظامها، بسته بودن نظام آموزش عالی است که آسیب هایی چون فرار مغزها، افزایش هزینه تحقیقات، عدم وجود رقابت منطقه ای و جهانی، عدم رعایت استاندارهای قابل قبول، بی نظمی و حاکمیت محورهای غیر واقعی و آسیب به سرمایه های علمی، فرهنگی و اجتماعی را به همراه دارد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم با ارائه گزارشی از وضعیت ایران در نظام آموزشی بین المللی اظهار داشت: استاندارد جهانی برای آمار دانشجویان خارجی 13 و 14 در صد است و ایران از این نظر حتی در کشورهای منطقه ای چون ترکیه عقب تر است البته در برخی شاخص های دیگر وضعیت خوبی داریم به ویژه در سال های اخیر  روند مثبتی را شاهدیم اما از معیارهای جهانی فاصله داریم.
وی همچنین افزود: در رتبه بندی تایمز رتبه ایران از 32 در سال 2012 به 23 در سال 2016 و در رتبه بندی تامسون رویترز در سال 2015 تنها دو دانشگاه در ایران جزو دانشگاه های برتر بودند که در سال 2016 هشت دانشگاه جزو دانشگاه های برتر جهان هستند.
دکتر حسین سالار آملی در پایان افزود: دانشگاه های کشور ایران دارای  پتانسیل و ظرفیت خوبی برای بین المللی شدن هستند  در این مسیر ما نیاز به نقشه راه داریم و بزرگترین چالش ما نظام بسته آموزش عالی است که باید حساب شده از این وضعیت بسته خاج شویم زیرا جهانی شدن با  آسیب هایی که دارد اجتناب ناپذیراست و اگر تلاش نکنیم بازنده خواهیم بود.
در ادامه مراسم نشست های تخصصی در دو پنل با عناوین بررسی تجربیات، موانع و چالش های بین المللی شدن دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری و ارائه راه حل ها و سیاست ها و بررسی آینده پژوهی، بررسی روندها، پیشران ها و سیاستگذاری‌ها در موضوع بین المللی شدن دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری برگزار شد.