وزیر علوم در دیدار با وزیر امور خارجه استونی : ایران از همکاری های مشترک علمی با مراکز آموزش عالی استونی استقبال می کند

۲۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۱ کد : ۲۳۳۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۵۰
دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار بامارینا کالیوراند وزیر امور خارجه استونی و هیئت همراه ، در خصوص همکاری ها ی مشترک و تبادلات علمی و فناوری با کشور استونی اعلام آمادگی کرد.ب...
 وزیر علوم در دیدار با وزیر امور خارجه استونی : ایران از همکاری های مشترک علمی با مراکز آموزش عالی استونی استقبال می کند

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار بامارینا کالیوراند وزیر امور خارجه استونی و هیئت همراه ، در خصوص همکاری ها ی مشترک و تبادلات علمی و فناوری با کشور استونی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر فرهادی با اشاره به گستره عظیم آموزش عالی در کشورمان اظهار داشت : هم اکنون چهار میلیون و هشتصد هزار نفر دانشجو در 2600 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی کشورمان تحصیل می کنند .
وزیر علوم با اشاره به بیش از سی سال فعالیت پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در ایران گفت : این مراکز تحقیقاتی در زمینه علوم پایه ، پلیمر و پتروشیمی ، نانو و بایو تکنولوژی ، زلزله شناسی و مهندسی زلزله ، انرژی های تجدید پذیر ، لیزر و مواردی از این قبیل ، در سطح جهانی فعالیت می کنند .
وی همچنین با اشاره به فعالیت 38 پارک علم و فناوری در کشورمان ، در خصوص هر نوع فعالیت مشترک علمی و فناوری از جمله تبادل استاد و دانشجو ، همکاری های مشترک علمی ، برگزاری سمینارهای علمی مشترک ، استفاده از فرصت های مطالعاتی  و ایجاد کرسی های زبان در دو کشور ایران و استونی اعلام آمادگی کرد.
همچنین در این دیدار مارینا کالیوراند وزیر امور خارجه استونی با تشکر از استقبال و پذیرایی مسئولان ایرانی، آموزش عالی این کشور را در مقایسه با آموزش عالی ایران بسیار محدود دانست و گفت : باعث مباهات و افتخار ماست که 40 دانشجوی ایرانی در رشته های کارشناسی ارشد موسیقی و هنر به خصوص در دانشگاه قدیمی تارتوک تحصیل می کنند .
وی افزود : به نظر می رسد مرکز تحقیقات شرق شناسی آسیا در استونی و همچنین گروه مطالعات تاریخ و شرق شناسی دانشگاه تارتوک بتوانند با دانشمندان ایرانی همکاری های مشترک مناسبی داشته باشند .
وی همچنین در خصوص همکاری های مشترک در سایر زمینه های علمی نیز با دانشگاه ها و محققان ایرانی اعلام آمادگی کرد.
گفتنی است در این دیدار دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی ، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی ، دکتر عبدالحسین فریدون  مشاور وزیر علوم و مدیر کل حوزه وزارتی نیز حضور داشتند .