کنفرانس برلین و ترسیم ایران نو

۲۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۱ کد : ۱۶۹۲۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۴
پایتخت آلمان در روزهای پنجشنبه تا شنبه گذشته (چهاردهم تا شانزدهم خرداد) میزبان کنفرانس iBridge (پل) در زمینه کارآفرینی عرصه دانش بنیان با حضور بیش از 2 هزار نماینده از شرکت های کارآفرین ایرانی و خارجی...
کنفرانس برلین و ترسیم ایران نو
پایتخت آلمان در روزهای پنجشنبه تا شنبه گذشته (چهاردهم تا شانزدهم خرداد) میزبان کنفرانس iBridge (پل) در زمینه کارآفرینی عرصه دانش بنیان با حضور بیش از 2 هزار نماینده از شرکت های کارآفرین ایرانی و خارجی بود که 60 درصد شرکت کنندگان آن، ایرانی بودند.

این کنفرانس را که بازتاب قابل توجهی در رسانه های بین المللی داشت می توان بزرگ ترین گردهمایی ایرانی های فعال کارآفرین در زمینه های فناوری و کسب و کارهای آنلاین عنوان کرد. البته نخستین دور این کنفرانس سال گذشته در دانشگاه برکلی کالیفرنیا برگزار شد اما این دور از کنفرانس با حضور فعال تر ایرانی های مقیم کشورهای خارجی و ایرانی های داخل کشور و کارشناسان اقتصادی از جمله «طهماسب مظاهری» رییس پیشین بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی در دوره اصلاحات، «علینقی مشایخی» اقتصاددان و مدیران عامل شرکت های مطرح در حوزه کسب و کارهای آنلاین و استارتاپ ها (کسب و کارهای نوین و نوپا که با فناوری رشد و توسعه می یابند) برگزار شد. 

هدف از این نشست کشف چالش ها و فرصت های کارآفرینی در ایران و بررسی فرصت های توسعه آن و شناسایی و رصد فرصت های سرمایه گذاری در ایران برای ایجاد و افزایش کسب و کارهای آنلاین و فعالیت استارتاپ ها بود. 

حضور قابل توجه ایرانی ها در این کنفرانس سه روزه که اکثریت را شامل می شدند توجه رسانه های خارجی را جلب کرد. به طوری که نشریه «گاردین» در این باره نوشت: فاز دوم انقلاب استارتاپ ها در ایران شروع شده است و علاقه مندی جوانان ایرانی و فعالان اقتصادی به فناوری های «سیلیکون ولی» مهد شرکت های تکنولوژیک آمریکا بیشتر می شود.

ارایه ی گزارش های صاحبان و کارآفرین های این مشاغل نوین از وضعیت استارتاپ ها در ایران در این گردهمایی علمی توجه تحلیلگران خارجی را به خود جلب کرد و کارشناسان اقتصادی خارجی آینده تعامل شرکت های نوپای اقتصادی ایران را درخشان عنوان کردند.

به گفته کارشناسان همایش iBridge فرصت بسیار خوبی برای معرفی استارتاپ های ایرانی و معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در راه اندازی کسب و کارهای نوین در کشورمان بود که البته کارآفرینان ایرانی مقیم خارج از کشور و فعالان اقتصادی ایرانی که در مهم ترین کنفرانس علمی در زمینه کارافرینی عرصه دانش بنیان حضور موفقی داشتند و توانستند توجه سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی را برای رصد فرصت های سرمایه گذاری در این حوزه ها در کشورمان جلب کنند.

اما یکی از جنبه های قابل توجه و دستاوردهای این کنفرانس متصل ساختن شرکت های نوپای ایرانی با شرکت های ایرانی که سالیان متمادی تجربه حضور در کشورهای غربی را دارند، بود. این درشرایطی است که بسیاری از کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی در کشورمان هر چند موفق به انتقال فناوری روز شده اند اما هنوز برای استفاده از این فناوری ها وابسته به کشورهای خارجی هستند و برگزاری این کنفرانس فرصتی بود تا شرکت های ایرانی با شرکت های ایرانی فعال در خارج از کشور به تبادل اطلاعات در این زمینه ها بپردازند و فصل جدیدی برای همکاری های تازه بگشایند تا تجربیات کارآفرین های ایرانی خارج از ایران به کارآفرینانی که در داخل ایران قصد بنیانگذاری شرکت های فناوری دارند، منتقل شود.

در حالی که فعالیت استارتاپ ها در جهان، نوپا و کسب و کار جدید محسوب می شود بسیاری از مدیران مطرح در این حوزه از میزان توسعه و پیشرفت کسب و کارهای دانش بنیان و آنلاین در ایران مطلع نبودند که به واسطه برگزاری کنفرانس iBridge در برلین که خود در 10 سال گذشته قطب شرکت های نوظهور اروپا بوده و شرکت های مطرحی در این منطقه در این عرصه فعال هستند، ایران هم به عنوان کشورهای صاحب دانش و پیشتاز در کارآفرینی های جدید معرفی شد و ظرفیت های توسعه ای آن مورد بررسی قرار گرفت.

البته کنفرانس iBridge برلین تنها همایشی نیست که به معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری های جدید در ایران پرداخت. این روزها شاهد حضور موفق فعالان اقتصادی به ویژه فعالان بخش خصوصی در حوزه ها و عرصه های مختلف علمی و سرمایه گذاری هستیم. شرکت گروه های ایرانی در همایش ها و کنفرانس های بین المللی و استقبال دنیا از حضور ایران در شرایطی رو به رشد است که فضای اقتصادی و کسب و کار و همچنین مناسبات تجاری ایران با کشورهای خارجی به واسطه روند مثبت مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 رو به بهبود بوده و در داخل کشور هم سیاست های اقتصادی دولت توانسته نرخ تورم را مهار و رشد اقتصادی را به چیزی حدود 4 درصد برساند،؛ نرخی که در سال 92 منفی بود و اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار داده بود.

آمارهای رسمی نشان می دهد میزان صادرات کشور در سال گذشته چیزی حدود 22 درصد نسبت به سال 92 افزایش داشت. از سوی دیگر تراز تجاری کشور در سال گذشته چیزی حدود 26 درصد افزایش یافت که کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش این اعداد و ارقام درآمدی و اقتصاد کشورمان به دلیل بهبود روابط بین الملل ایران با سایر کشورها و افزایش مناسبات تجاری به واسطه طی روند رو به مثبت مذاکرات هسته ای و سپس مذاکرات سوییس بوده است که با به سرانجام رسیدن این مذاکرات و لغو تحریم ها اقتصاد کشورمان به پویایی می رسد و موانع و محدودیت را پشت سر می گذارد.

از نشانه های بهبود فضای کسب و کار در ایران و افزایش مناسبات تجاری با دنیا ورود گسترده هیات های سرمایه گذاری حتی در سطوح مقامات دولتی برای رصد فرصت های سرمایه گذاری در بازار کشورمان است. به طوری که در همین دو هفته اخیر هیات 100 نفری سرمایه گذاران لهستانی وارد کشورمان شدند و حوزه های مختلف را مورد ارزیابی و بررسی قرار دادند. همچنین در بازه زمانی توافق اولیه ایران با گروه 1+5 در ژنو در سال 92 هیات های سرمایه گذاری متعددی از آسیایی ها گرفته تا اروپا و حتی آمریکایی ها وارد مناطق آزاد کشورمان شدند تا بتوانند فرصت های سرمایه گذاری این مناطق در کنار تسهیلات و مزایای قانونی آن را بسنجند. به طوری که تا کنون 13 سفیر کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی با محوریت ارزیابی اقتصاد منطقه به کیش سفر کرده اند. 

2 هیات بزرگ از سوییس و آلمان در یک ماه گذشته با هدف ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری در حوزه انرژی وارد کشورمان شدند و چینی ها هم که از مشتریان قدیمی ایران هستند برای از دست ندادن بازار ایران پس از لغو تحریم ها همچنان در حال بررسی بازار کشورمان هستند که بتواند فرصت ها و تهدید ها را شناسایی کند. 

با بهبود فضای کسب و کار و افزایش مراودات تجاری ایران، شرایط و بسترهای راه اندازی کسب و کارهای آنلاین و استارتاپ ها مهیا شده و در بازار ایران ظرفیت جدیدی برای فعالیت کسب و کارهای نوین و کارآفرینی نو به وجود آمده است که حضور ایران در محافل بین المللی می تواند توجه سرمایه گذاران خارجی در این حوزه را هم به خود جلب کند.​