وزیر علوم در اجلاس کیوتو بر استفاده از علوم و فناوری برای غلبه بر چالش محیط زیست تاکید کرد

۱۳ مهر ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۹ کد : ۱۶۴۳۱ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۰
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست عمومی اجلاس علم و فناوری در جامعه در کیوتوی ژاپن بر ضرورت استفاده از علوم و فناوری برای غلبه بر چالش های محیط زیست در سطح جهان تاکید کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت ...
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست عمومی اجلاس علم و فناوری در جامعه در کیوتوی ژاپن بر ضرورت استفاده از علوم و فناوری برای غلبه بر چالش های محیط زیست در سطح جهان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد فرهادی اظهار داشت : برای غلبه بر معضلات کنونی محیط زیست، لازم است تا از جدیدترین فناوری های روز دنیا نظیر محصولات نانو و  بایو و نیروهای انسانی توانمند و غیره بهره گیریم. همچنین باید جامعه را با استفاده از رسانه های جمعی، مدارس و دانشگاه ها تحت آموزش قرار دهیم. 

وی افزود: به دلیل خشکسالی های مستمر و تولید ذرات گرد و غبار  ناشی از تغییرات آب و هوا،  در ایران محققان، فناوری های پیشرفته  و نوینی را از قبیل پوشش گیاهی و پوشش پلیمری برای غلبه بر چالش گرد و غبار پیشنهاد و اتخاذ کرده اند.
 دکتر فرهادی گفت :هرچند کشورها می بایست از علوم، فناوری و نوآوری های خودشان برای غلبه بر این چالش ها استفاده کنند اما باید تاکید کرد که مشکلات محیط زیست الزاما مربوط به یک کشور نیست و  با افزایش روند رشد در داخل کشور، کشورهای مجاور را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.
وزیر علوم تاکید کرد : باید تاکید داشت که صرف تحقق پیشرفت های علمی و فناوری، همسو با تحقق اهداف پیش رو نیست و مساعدت و همکاری همه کشورها در این زمینه مورد نیاز است.

دکتر فرهادی گفت : ایران می کوشد حفظ منابع طبیعی را از طریق سه راهبرد اساسی پرهیز ار تداخل بی رویه در محیط زیست با اتکا به آگاهی عمومی و بهبود مصرف منابع ،پرهیز از آلودگی هوا و محیط زیست با استفاده از توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر و توسعه چرخه بازیافت انرژی و محصولات را انجام دهد.
وی افزود :رابطه بین جمعیت، محیط زیست و مصرف انرژی، طی دهه های اخیر از موضوعات و چالش های مهم تغییرات جمعیتی بوده است که به طور ویژه مورد توجه دانشمندان، سیاستگذاران و مردم قرار گرفته است. 
وزیر علوم اظهار داشت : به طور منطقی، افزایش جمعیت، به احتمال زیاد منجر به افزایش مصرف کنندگان و متعاقبا افزایش مصرف غذا، لباس، حمل و نقل و مواردی از این قبیل می شود با این حال، فناوری و آگاهی مردم می تواند موجب کاهش میزان مصرف انرژی شود چرا که رشد جمعیت و میزان مصرف، بزرگترین چالش های توسعه پایدار برای همه جهان است و این  بسیار مهم است که کشورها، چارچوب پیشنهادی را در  کارگروه چالش جمعیت و منابع اتخاذ بکنند.
دکتر فرهادی با اشاره به موضوع جمعیت در ایران گفت : ایران، تغییرات دموگرافیک قابل توجهی را طی قرن گذشته تجربه کرده است و  با وجود افزایش هفت برابری جمعیت در این مدت، کاهش رشد جمعیت طی ده سال اخیر، از 3.6 به 1.3 درصد مشهود است.
وی افزود : ایران در حال حاضر با افزایش نیروی کار مواجه است چرا که کاهش جمعیت زیر 15 سال و ورود جمعیت به گروه سنی بالاتر، موجب افزایش تعداد جمعیت فعال ( 15 تا 64 سال) گردیده و این امر شرایط مثبتی را برای توسعه اقتصادی کشور فراهم ساخته است.
وی خاطر نشان کرد : این پدیده را می توان یک افق دموگرافیک افزوده از فرصت ها دانست که  تحت چنین شرایطی، نیروی کار موجود، افزایش یافته و نسبت وابستگی ( نسبت گروه های سنی زیر 15 سال و بالای 65 سال به گروه جمعیتی 15 تا 65 سال) کاهش یافته است.
وزیر علوم گفت : باید توجه داشت که در حال حاضر در بین این جمعیت فعال، حدود 11 میلیون نفر یعنی یک هفتم جمعیت کشوردانش آموختگان دانشگاهی هستند و بیش از 4.6 میلیون نفر در دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی  و موسسات تحقیقاتی مشغول به تحصیل هستند که بیش از 700 هزار نفر آنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
وی تصریح کرد : این شرایط، فرصت طلایی را برای ایران فراهم ساخته است که می تواند در صورت برنامه ریزی مناسب و نهادینه شدن، افزایش تولید و سرمایه گذاری را به همراه داشته باشد. با این وجود، این رشد دموگرافیک، نیاز به یک شرایط سرمایه گذاری مشوق و جاذب، ایجاد فرصت های شغلی، سرمایه گذاری برای آموزش و توسعه مهارت های شغلی برای نیروی کار در حال رشد دارد .​