وزیر علوم از راه اندازی واحد سرپرستی دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه های کشور خبرداد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۳ کد : ۱۶۳۹۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۲
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت : در دانشگاه‌های بین‌ا‌لمللی کشور و دانشگاه‌هایی که دارای دانشجویان غیر ایرانی هستند، باید واحد سرپرستی دانشجویان غیرایرانی راه‌اندازی شود تا این دانشجویان برای انجام ا...
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت : در دانشگاه‌های بین‌ا‌لمللی کشور و دانشگاه‌هایی که دارای دانشجویان غیر ایرانی هستند، باید واحد سرپرستی دانشجویان غیرایرانی راه‌اندازی شود تا این دانشجویان برای انجام امور خود سرگردان نباشند و راحت‌تر کارهای خود را پیش ببرند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد فرهادی امروز در سیزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی دانشگاه های کشور در دانشگاه شیراز اظهار داشت : امیدواریم با روی کار آمدن دولت تدبیر وامید،زمینه افزایش حضور دانشجویان غیر ایرانی را در دانشگاه های کشور افزایش دهیم.
وزیر علوم با بیان این که تا کنون دانشجویانی از 123 کشورجهان در دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران پذیرش شده‌اند ، گفت : هم اکنون35 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه های کشور در حال تحصیل هستند که از این تعداد 50 درصد در رشته های علوم انسانی ، 30 درصد در رشته های فنی مهندسی ، 17 درصد در رشته های علوم پزشکی و 3 درصد نیز در رشته های هنر تحصیل می کنند.
وی بابیان این که ایران آمادگی پذیرش دانشجو از کشورهای آسیایی ، آفریقایی و آمریکای لاتین را دارد گفت: دانشگاه های ما روز به روز بر تلاش خود برای بین المللی شدن می افزایند و تا کنون مذاکرات و تفاهم نامه های بسیاری با کشورهای جهان جهت پذیرش دانشجو در دانشگاه های ایران انجام شده و امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده تعداد دانشجویان غیر ایرانی در کشور را افزایش دهیم.
وزیر علوم با اشاره به فارغ التحصیلی 241 دانشجو در سیزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی دانشگاه های کشور گفت :از این تعداد فارغ التحصیلان غیر ایرانی در دانشگاه های کشور ، 41 نفر در مقطع دکتری ،127 نفر در مقطع کارشناسی ارشد،70 نفر در مقطع ارشناسی ، 2 نفر نیز در کارشناسی ناپیوسته و یک نفر در مقطع کاردانی تحصیل کرده اند و از این میزان 151 نفر آقا و 90 نفر خانم هستند .
دکترفرهادی با اعلام اینکه کمتر از ۵۰ درصد این دانشجویان بورسیه هستند واین در حالی است که ما بیش از ۱۰۰ درصد پذیرش غیر بورسیه دانشجویان غیرایرانی را هدف گذاری کرده‌ایم، افزود: روان‌سازی جذب دانشجویان غیر ایرانی و تسهیل در ارائه خدمات به دانشجویان و همچنین رفع مسائل کنسولی از طریق سامانه جامع الکترونیکی دانشجویان میسر شده است و امیدواریم که دانشجویان بیشتری از کشورهای دیگر نه تنها در امر آموزش بلکه در عرصه تحقیقاتی، پژوهشی و فناوری فعال شوند.
همچنین در این مراسم دانشجویان غیر ایرانی پس از خواندن سوگند نامه، از سوی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری مورد تجلیل قرار گرفتند.
گفتنی است در پایان این مراسم دکتر فرهادی از نمایشگاه فرهنگ ملل دانشجویان غیر ایرانی بازدید کرد .