وزیر علوم : از تعامل علمی و فناوری با کشور های منطقه استقبال می کنیم

۱۶ تیر ۱۳۹۴ | ۱۰:۲۴ کد : ۱۶۳۳۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۶
کتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با خانم استر کیش لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران ، از تعامل علمی و فناوری با کشورهای منطقه استقبال کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، ...
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با خانم استر کیش لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران ، از تعامل علمی و فناوری با کشورهای منطقه استقبال کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر فرهادی با بیان اینکه فعالیت کمیسیون ملی یونسکو در ایران با مدیریت جدید گسترش می یابد ، اظهار داشت : از این پس علاوه بر گسترش فعالیت های کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، کمیته های تخصصی در موضوعات مختلف و با حضور دانشمندان  و دانشگاهیان مرتبط در این کمیسیون فعال خواهند شد که این فعالیت می تواند در گسترش همکاری های علمی و فناوری از طریق سازمان یونسکو موثر باشد .
وزیر علوم همچنین از فعالیت کرسی ها و مراکز منطقه ای نوع دو  که از طرف یونسکودر ایران فعالیت می کنند، اظهار رضایت کرد و گفت : فعالیت این کرسی ها هم می تواند موجب گسترش همکاری های علمی  ، فرهنگی و هنری در میان کشورهای منطقه باشد.
دکتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود ، در پاسخ به تقاضای رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران در خصوص همکاری و کمک رسانی علمی و فناوری به کشور ترکمنستان گفت : ما آمادگی داریم تا در زمینه های مختلف علمی به خصوص در زمینه تاسیس و راه اندازی پارک علم و فناوری با ترکمنستان همکاری مشترک داشته باشیم که در این زمینه می توان کارگاه های آموزشی در خصوص راه اندازی پارک علم و فناوری برگزار کرد .
وزیر علوم در ادامه در خصوص توسعه و پیشرفت علمی در کشورمان گفت : آموزش عالی ایران در سال های اخیر توسعه و پیشرفت مناسبی داشته و تعداد دانشجویان ما نسبت به اوایل انقلاب اسلامی ، 25 برابر شده و هم اکنون حدود 5 میلیون نفر دانشجو در مقاطع  مختلف در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند .
وی افزود : با توجه به پیشرفت همه جانبه در آموزش عالی ایران ، زمینه مناسبی برای پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های ایران فراهم شده که سازمان یونسکو هم  تعدادی بورسیه برای ارائه اعزام دانشجویان خارجی به ایران در اختیار دارد . 
دکتر فرهادی در ادامه سخنان خود آمادگی  ایران برای همکاری در زمینه آموزش فعالیت های هنری و فرهنگی ، از قبیل سفال کاری ونگهداری بناهای خشتی در سایر کشورهای منطقه را نیز اعلام کرد .
وزیر علوم در بخش پایانی سخنان خود ،در راستای ارائه آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در جهان از طرف یونسکو، خواستار برگزاری کنفرانسی علمی ار طرف این سازمان برای بررسی این معضل جهانی شد.
در ادامه این دیدار خانم استر کیش لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران با تشکر از همکاری مناسب جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعالیت های علمی ، فرهنگی و هنری با کشورهای منطقه گفت : با توجه به نزدیکی دفاتر منطقه ای یونسکو در کشورهایی همجون افغانستان ، پاکستان ، ترکمنستان و ایران سعی می کنیم علاوه بر داشتن همکاری های مناسب علمی و فرهنگی بین این کشور ها ، زمینه های گسترش این فعالیت ها را نیز فراهم کنیم .
وی همچنین به رشد علمی ایران در زمینه آموزش عالی اشاره کرد و گفت : در نظر داریم کنفرانسی تحت عنوان آموزش در کشور های منطقه برگزار کنیم که جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش موثری در این کنفرانس داشته باشد.
لاروش در پایان سخنان خود از همکاری ایران در زمینه های دیکر از قبیل مدیریت آب ، حفظ میراث فرهنگی ، علوم طبیعی و مواردی از این قبیل با دفاتر یونسکو در منطقه استقبال کرد.​