همایش بین المللی شرق شناسی و بزرگداشت سعدی در ارمنستان برگزار شد

۳۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۱ کد : ۱۵۹۵۰ اخبار
تعداد بازدید:۴۲۱
همایش بین المللی شرق شناسی و بزرگداشت شاعر پر آوازه ایران زمین، سعدی شیرازی، با حمایت علمی دانشگاه شیراز، در سالن اجتماعات چارنتس دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ایروان در ارمنستان برگزار شد.به گزارش ...
همایش بین المللی شرق شناسی و بزرگداشت شاعر پر آوازه ایران زمین، سعدی شیرازی، با حمایت علمی دانشگاه شیراز، در سالن اجتماعات چارنتس دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ایروان در ارمنستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این همایش با شرکت بیش از هشتاد استاد از جمهوری اسلامی ایران و استادانی از کشورهای ارمنستان، گرجستان، تاجیکستان و آلمان برگزار شد.
بر پایه این گزارش، دکتر کاووس حسنلی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز از سخنرانان کلیدی کنفرانس ایروان بود که به بیان سخنانی با موضوع "میانداری سعدی" پرداخت. 
در ادامه پروفسور سیمونیان رئیس دانشگاه دولتی ایروان در این همایش به علائق فرهنگی ایرانیان و ارامنه از قدیم الایام اشاره کرد و بزرگداشت سعدی را بزرگداشت فرهنگ و تمدن غنی ایرانی ارزیابی کرد.
سپس سید کاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی در ارمنستان با اشاره به جنبه های مدارا و اخلاق، گفت‌وگوی بین فرهنگ ها و پرهیز از خشونت در آثار سعدی، این آموزه ها را دست مایه ارزشمندی برای زندگی امن و ایجاد صلح در دنیای کنونی دانست و اظهار امیدواری کرد که این گونه همایش ها صلح، امنیت و آرامش پایدار را برای تمام مردم جهان به ارمغان آورد.
پروفسور ملیکیان رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ایروان نیز مقاله خود را در باب تاریخ ترجمه آثار سعدی به زبان ارمنی ارائه کرد.
گفتنی است دکتر کاووس حسنلی استاد تمام دانشگاه شیراز و از شخصیت های ادبی به نام کشور است که آثار او به خصوص در زمینه سعدی پژوهشی و حافظ پژوهشی از آثار برجسته حوزه ادبیات محسوب می شود.​