هفتمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد

۱۹ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۹ کد : ۱۵۸۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۲
هفتمین نشست ­مشورتی ­معاونان­ و مدیران ­بین ­الملل­ دانشگاه­ها، مراکز آموزش­ عالی ­و پژوهشی ­و پارک­­های ­علم ­و فناوری ­منتخب در روز پنج شنبه(مورخ 17 دی) به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان و د...
هفتمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد
هفتمین نشست ­مشورتی ­معاونان­ و مدیران ­بین ­الملل­ دانشگاه­ها، مراکز آموزش­ عالی ­و پژوهشی ­و پارک­­های ­علم ­و فناوری ­منتخب در روز پنج شنبه(مورخ 17 دی) به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان و در تالار امام رضا(ع) برگزار شد. در این نشست علاوه بر معاونان و مدیران بین الملل بیش از 50 دانشگاه، مرکز پژوهشی و پارک علم و فناوری منتخب، قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت علوم، رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان و مقامات این دانشگاه، امام جمعه زاهدان حضور داشته و به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر حسین سالار آملی،‌ قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی در این نشست گفتند: امروزه،‌ رساندن دانشگاه ها به تراز بین المللی و بین المللی سازی دانشگاه ها و برداشتن مرزها، از مسیر علم بین المللی، جزو اهداف وزارت متبوع است. در بین جوامع مختلف فرهنگی، ‌ورزشی،‌ اقتصادی و علمی و فناوری که در جامعه اسلامی ما فعالیت دارند، ‌تلاش جامعه علم و فناوری،‌ عمیق تر و موثرتر بوده است. لذا جامعه علم و فناوری را سردمدار حضور در سطح دنیا و جهانی می بینیم. اگر چه این جامعه دارای نقاط ضعف می باشد از جمله اینکه هنوز علم ایران، بین المللی و  به کشورهای منطقه سرریز نشده است و برندسازی های خوبی شکل نگرفته است مگر اشخاص خاص.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی افزودند: اگر سرریز افکار مدیران بین الملل و ارتباطات علمی بین در سطح منطقه و جهان عملی نشود، اثرگذاری ملی و بومی ما بر روند جهانی کم اثر می شود. قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفتند: دیپلماسی علم و فناوری بر سه محور توسعه کرسی های زبان فارسی، ایران شناسی و اسلام شناسی، بهره گیری از توانمندی ایرانیان  نخبه خارج از کشور(گردش مغز ها و لابی ایرانیان) و همکاری های مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری ( تبادل استاد و دانشجو، پژوهش های مشترک، دوره های مشترک و...) قرار دارد.

دکتر سالار آملی با اشاره به فضای به وجود آمده پس از توافقات اخیر ایران در موضوعات هسته ای اظهار داشتند: بسیاری از کشورهای اروپایی ضمن ابراز علاقمندی برای همکاری با کشورمان در این زمینه، پیشنهاد نموده اند که همکاری آموزش عالی و پژوهشی و همکاری های دانشگاهی در دستور کار گفتگوهای دو طرف قرار گیرد.

ایشان با اشاره به اهمیت این مساله، تحلیل اهداف ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را از این اقدام، مهم بر شمرده و اظهار داشتند: اهداف کشورهای اروپایی عبارت اند از: رفع معضل کمبود نیروی انسانی توانا به خصوص در رشته های فنی و علوم پایه و پاسخ به فشار از پایین، پاسخ به دگردیسی تحلیلی جامعه روشنفکری غربی و یافتن شریک منطقه ای علم و فناوری.

اهداف جمهوری اسلامی ایران نیز می تواند قرار گرفتن در مسیر علم و فناوری روز دنیا (آموزش- پ‍ژوهش)، گسترش حاکمیت منطقه ای علم و فناوری کشور، بهره گیری از ظرفیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاههای برتر اروپایی با توجه به ضعف موجود در کشور باشد. هر چند که در مسیر، ما برنامه های خاصی نیز برای توسعه همکاری با کشورهای مسلمان و همسایه تدارک دیدیم که امیدوارم مرحله به مرحله به انجام برسد.

دکتر سالار آملی با اشاره به قانون اخیر ویزا در آمریکا و اثر آن بر پیشرفت علم و فناوری کشور گفتند: پایه های علم وفناوری کشور مستحکم است و خللی از این اقدامات خصمانه بر نمی دارد. ایشان اثرات این قانورن را نهایتا در حد کاهش حضور اساتید برجسته جهان در سمینارها، جشنواره های بین المللی، نشست ها و کنفرانس های علمی کشور، کاهش حضور ایرانیان نخبه مقیم خارج از کشور محدود دانسته و اظهار داشتند: برای آن نیز چاره اندیشی شده است.

دکتر سالار آملی در جمع معاونان و مدیران بین الملل حاضر در جلسه گفتند: شما خط مقدم اثر گذاری هستید. شما ژنرال های نبرد پیشرفت علمی و فناوری و همکار و اثرگذار بر دنیا هستید و امکان ندارد که ژنرال ها در خط مقدم نادیده گرفته شوند.

دکتر علیرضا بندانی،‌ رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به نقش و اهمیت تعاملات و ارتباطات موثر با سایر کشورها گفتند: امید است این نشست ها در جهت توسعه همکارى هاى بین المللی و فناورى، ترویج دیپلماسی علمی و فناورى، افزایش دانشجویان خارجی، جذب نخبگان خارج از کشور و در نهایت، استفاده از ظرفیت هاى علمی دانشگاه ها و پیشبرد اهداف کشور و استفاده از توانمندى هاى دانشگاهی استفاده شود. ایشان در بخش دیگرى از سخنان خود افزودند: در عصر جدید جهانی شدن، دانش و قدرت پیوند خوبی با هم دارند. علم، مرزهاى ملی را در نوردیده و فراملی شده است. اکنون، همکارى هاى علمی بین المللی به عنوان یکی از رویکردهاى نوین در عرصه بین المللی از اهمیت زیادی برخوردار است.  ایشان با اشساره به اینکه جهانی شدن علم و فناورى، وابستگی متقابل علمی کشورها را افزایش داده  و همکاری های علمی را ضرورتی اجتناب ناپذیر کرده است.

رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان افزودند: علم، محصول تفکر بشری است و توسعه،‌ مستلزم مشارکت همه انسان ها به ویژه در چهارچوب همکای های علمی بین المللی است. همکاری های علمی،‌ شرط و لازمه توسعه همه جانبه است. دکتر بندانی افزودند: همان طورى که دیپلماسی سیاسی در  به ثمر رساندن پسابرجام موفق بود، دیپلماسی علمی نیز موفق باشد زیرا دیپلماسی علمی به عنوان یکی از ابزارهای راهبردی کشورها جهت تحقق اهداف و آرمان ها در دیپلماسی سیاسی دخالت دارند.  و ما بتوانیم در آینده نزدیک شاهد جهش و رشد علمی در سطح جهانی باشیم.

ایشان ابراز امیدواری کردند که موانع موجود در مورد پذیرش دانشجویان در دانشگاه های استان های مرزی برداشته شود تا مسیر برای بین المللی شدن دانشگاه ها هموارتر شود. 

 آیت ا... عباسعلی سلیمانی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان نیز در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخته و گفتند: علم هم در نظام بشری و هم در نظام دینی، اساسا جوهره بین المللی دارد. علم، جوهره منطقه ای و جوهره ملی ندارد. جوهره علم، ذاتاً ین المللی است و ابداً محدودپذیر نیست. آیت ا... سلیمانی با تاکید بر اینکه علم محدودیت ندارد بلکه عالم باید ظرفیت داشته باشد، گفتند: علم، هویت بین المللی دارد اما ممکن عالم ظرفیت بین المللی نداشته باشد و از علم خود بمب اتمی بسازد. وی افزود: اگر یک دانشمند و عالم ظرفیت بین المللی داشته باشد هیچ گاه بمب هسته ای ساخته نمی شود.

شایان ذکر است در این نشست، دستورالعمل شورای همکاری­های علمی بین المللی مناطق نه گانه علم و فناوری کشور به بحث و مشورت گذاشته شد و معاونان و مدیران بین الملل،  پیشنهادها و راه­کارهای خود را برای توسعه و تقویت روابط علمی بین­المللی در دوره پسابرجام ارایه دادند.​