معاون وزیر آموزش عالی عراق: از پیشرفت دانشگاه های ایران شگفت زده ایم

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۰۹:۵۷ کد : ۱۴۷۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۴۹۷
معاون علمی و بین الملل وزیر آموزش عالی عراق در دیدار با قائم مقام وزیر در امور بین الملل، با اذعان به پیشرفت های اخیر دانشگاه های ایران گفت: از پیشرفت دانشگاه های ایران واقعا شگفت زده ایم. دکتر سلام ...
معاون علمی و بین الملل وزیر آموزش عالی عراق در دیدار با قائم مقام وزیر در امور بین الملل، با اذعان به پیشرفت های اخیر دانشگاه های ایران گفت: از پیشرفت دانشگاه های ایران واقعا شگفت زده ایم.

دکتر سلام حسن طه، معاون علمی و بین الملل وزارت آموزش عالی و پژوهش های علمی عراق و هیات همراه با آقای دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی دیدار کردند. دکتر سالار آملی در این دیدار با اشاره به رفتار منفی کشورهای غربی در قبال کشورهای مسلمان گفتند: کشورهای مسلمان باید پشتیبان یکدیگر باشند. قائم مقام وزیر در امور بین الملل بر موفقیت ایران در پرتاب ماهواره و ساخت رادیو دارو تاکید کرده و افزودند: هنگامی که کشورهای غربی و حتی آسیایی به درخواست ما برای پرتاب ماهواره و در اختیار گذاشتن داروهای حیاتی برای علاج امراض سخت، پاسخ منفی دادند، ما با اتکا به نیروهای داخلی، ماهواره بر ساختیم و به فناوری ساخت رادیو دارو دست یافتیم. از این رو کشورهای مسلمان باید برای رفع نیازهای داخلی، پشتیبان هم باشند تا از نیاز به کشورهای غیر مسلمان معاف شوند.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی، عراق را یکی از کشورهای مهم در حوزه روابط علمی و فناری بر شمرده و گفتند: نگاه دراز مدت ما برای توسعه روابط علمی و فناوری میان دو کشور، همکاری برای پرورش نیروهای انسانی است. انتقال فناوری های دانش بنیان نیز یکی دیگر از حوزه های مد نظر ما برای تقویت همکاری میان دو کشور ایران و عراق است. ایران می تواند فناوری هایی را به عراق منتقل کند که کشورهای دیگر به آن نخواهند داد. دانشجویان باهوش و پیگیر عراقی می تواندد به خوبی از عهده این کار برآیند.

دکتر حسن طه نیز با تشکر از برنامه ریزی وزارت علوم برای سفر وی و هیات همراه به تهران و بازدید از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی گفتند: دانشجویان عراقی از تحصیل در ایران بسیار خوشحال هستند و تفاوت آنها با دانشجویان دیگر کشورها کاملا مشخص است. امیدواریم این روابط تقویت شود.

تمدید یادداشت تفاهم همکاری میان دو وزارت، ارسال هیات ایرانی برای ارزیابی دانشگاه های عراق و تشکیل کمیته هماهنگی علمی و فناوری مشترک نیز از دیگر محورهای بود که دو طرف بر آن ها تاکید داشتند.

شایان ذکر است معاون وزیر آموزش عالی عراق را که برای سفری چهار روزه، روز شنبه 24 مهرماه وارد تهران شد، دکتر غسان حمید عبدالمجید مدیرکل پژوهش، دکتر اسعد غنی جهاد مدیر کل امور مالی وزارت و علی رزوقی حسین مدیر اداره آموزش های غیر انتفاعی وزارت آموزش عالی و پژوهش های علمی عراق همراهی می کنند.

هیات در طول اقامت در ایران از دانشگاه های علامه طباطبایی، الزهرا، علم و صنعت، امیر کبیر، جامع علمی کاربردی، پژوهشگاه ژنتیک و سازمان سمت، بازدید کرده و با مسئولان آنها دیدار و گفتگو دارند.​