مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران: مراکز رشد علم و فناوری، مناطق مهمی برای توسعه منطقه ای است

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۰۹:۳۳ کد : ۱۳۶۳۰ اخبار
تعداد بازدید:۶۰۵
مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری، مناطق مهمی برای توسعه منطقه ای است.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، استرکیش لاروش در آیین آغاز به کار دوازدهمین جشنواره ملی فن...
مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران: مراکز رشد علم و فناوری، مناطق مهمی برای توسعه منطقه ای است
مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری، مناطق مهمی برای توسعه منطقه ای است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، استرکیش لاروش در آیین آغاز به کار دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در هتل عباسی اصفهان افزود: در این راستا یونسکو با حمایت از ایجاد و توسعه پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری تاکید ویژه ای بر اکوسیستم های نوآوری منطقه کرده است.
وی اظهار کرد: در سال 1993 میلادی یونسکو برنامه مشارکت علمی دانشگاه – صنعت را ایجاد کرد که هدف این برنامه ایجاد اشتراک مساعی بین تحقیق در دانشگاه ها و بخش های تولیدی است.
مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران افزود: هدف نهایی چنین برنامه هایی ایجاد، پرورش و مدیریت شرکت های کوچک و متوسط دانش بنیان و افزایش ظرفیت های ملی است.
او خاطرنشان کرد: دیدگاه ما این است که نوآوری را برای توسعه پایدار در بین توده مردم ارتقا بخشیم.
لاروش تصریح کرد: این کار به طور عمده از طریق شبکه فعالان و سازمان هایی صورت می گیرد که راه حل های اساسی برای پاسخ به نیاز جوامع محلی ارائه می کنند.
مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران افزود: این نوآوری ظرفیت زیادی را برای تولید ثروت به دنبال دارد و مستلزم حمایت ویژه از نظام و سامانه های مراکز رشد است.
وی در ادامه به فعالیت های شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اشاره کرد و گفت: این شهرک از 20 سال قبل فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون توانسته رشد چشمگیری در عرصه های مختلف علمی و فناوری داشته باشد.
وی همچنین با اشاره به سابقه برگزاری جشنواره شیخ بهایی از سال 2005 در اصفهان گفت: این جشنواره تاکنون روند رو به رشدی داشته و یونسکو از ابتدا جز حامیان اصلی این برنامه گسترده علمی بوده است.
لاروش افزود: این جشنواره یکی از چندین برنامه های اصلی اصفهان در حوزه علم و فناوری و کارآفرینی محسوب می شود.
وی همچنین تجدید قرارداد همکاری بین یونسکو و وزارت علوم برای ادامه فعالیت مراکز منطقه ای رشد و پارک های فناوری یونسکو در اصفهان را تبریک گفت و افزود :این کار با ایجاد مرکز منطقه ای توسعه مراکز رشد و پارک های علمی و فناوری آیریس (IRIS) عملیاتی شد.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته فعالیت های پنج ساله دور اول آیریس توسط یونسکو بررسی و ارزیابی شد و این ارزیابی تمدید قرارداد برای پنج سال آینده را رقم زد.
لاروش افزود: هشت ماه قبل رهبران دنیا یک لحظه تاریخی را رقم زدند و در آن، برنامه توسعه پایدار 2030 میلادی بطور مستقیم توسط 192 عضو سازمان ملل مورد پذیرش واقع شد.
وی این برنامه را مبنی بر وعده آینده بهتر و امن تر به همگان و همچنین فناوری های پیشرفته، توسعه فناوری های قابل ارائه و در دسترس برای برآورده کردن احتیاجات نیازمندان عنوان کرد.
دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی امروز با هدف ترویج و توسعه فن‌آفرینی، خلاقیت و نوآوری، معرفی فن‌آفرینان به عنوان موتور حرکت و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد فضای تعامل در میان فعالان عرصه‌های مختلف فن‌آفرینی و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هتل عباسی اصفهان آغاز به کار کرد.
این جشنواره در دو بخش مسابقه ای و غیرمسابقه‌ای برگزار می شود که بخش مسابقه‌ای شامل طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان (شرکت‌های دانش بنیان) و سرمایه‌گذاران کارآفرین (Venture Capital) است.
این جشنواره با حضور مسئولان نهادهای علمی و سازمان های دانش بنیان کشورهای نظیر فرانسه، فنلاند، چین، اندونزی، مالزی، کره جنوبی، ترکیه، عراق، عمان، آذربایجان و نیجریه و با حضور دکتر شمس الدین مدیر مرکز منطقه ای 'ISTIC'، پروفسور کانگ دبیر کل انجمن تکنوپولی جهانی و خانم لاروش مدیر دفتر منطقه یونسکو در تهران در حال برگزاری است.​