متن سخنرانی جناب آقای دکتر سالار آملی در مراسم اختتامیه نشست فارغ التحصیلان DAAD در تهران

۲۹ مهر ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۵ کد : ۱۳۵۳۵ اخبار
تعداد بازدید:۷۴۸
در مراسم اختتامیه نشست فارغ التحصیلان DAAD در تهران که از تاریخ 19 تا 21 اکتبر 2015 (29-27 مهر ماه 1394) در محل هتل پارسیان آزادی برگزار شد، جناب آقای دکتر سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات...
متن سخنرانی جناب آقای دکتر سالار آملی در مراسم اختتامیه نشست فارغ التحصیلان DAAD در تهران
در مراسم اختتامیه نشست فارغ التحصیلان DAAD در تهران که از تاریخ 19 تا 21 اکتبر 2015 (29-27 مهر ماه 1394) در محل هتل پارسیان آزادی برگزار شد، جناب آقای دکتر سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، ضمن اشاره بر قدمت روابط دوستانه فرهنگی و تاریخی جمهوری اسلامی ایران با جمهوری فدرال آلمان، با تاکید موضوع برگزاری کنفرانس توسعه پایدار در تهران، توسعه پایدار را مسئولیت همگانی جوامع بشری دانستند.

          آقای دکتر سالارآملی برگزاری این کنفرانس را نشانه حمایت دو کشور از گسترش همکاری های بین دو کشور ایران و آلمان دانسته و از آن به عنوان فرصتی بزرگ و شایسته برای بحث و تبادل نظر در مورد قابلیت تعیین تبادلات علمی، آکادمیک و آموزشی بین دو کشور یاد کردند.

          آقای دکتر سالارآملی، ضمن تاکید بر تحریم های چندین ساله گذشته بر کشور ایران و 8 سال جنگ تحمیلی، بر فشارهای ناشی از تحریم های اقتصادی و نیز اجتماعی بر کشور اشاره کرده، توانمندی نسل جوان کشور را برای برآورد نیازهای کشور یادآور شدند. قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، از توسعه پایدار به عنوان یکی از مهم ترین وجوه همکاری برای آینده هر کشور یاد کرده و در این راستا، بر توانمندی کشورها برای یافتن یک تعادل و تعامل در زمینه حمایت و حفظ منابع طبیعی، و نیز برآورد نیازهای انسانی تاکید کردند.

آقای دکتر سالارآملی، همچنین به مفهوم توسعه پایدار در کنفرانس ملل متحد در زمینه «محیط زیست و توسعه» که در سال 1992 در ریودوژانیرو در کشور برزیل برگزار شد، اشاره کردند. در این معنا، توسعه پایدار مستلزم تمامیت ابعاد زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی است و تنها بر موضوعات محیط زیستی متمرکز نیست. قائم مقام وزیر علوم در امور بین­الملل، با ابراز افتخار، بر اهمیتی که در قرآن کریم در مورد محیط زیست و مسئولیت افراد بشر در حفظ و نگهداری آن آماده است، اشاره کردند. وی همچنین بر سفارشات الهی در مورد استفاده و بهره برداری انسان از منابع زیست محیطی و در عین حال، لزوم افزایش سطح آگاهی برای حفظ و نگهداری ازاین منابع و عدم تخریب آن تاکید کردند.

در ادامه آقای دکتر سالارآملی، حمایت و حفظ بقای محیط زیست و نیل به اهداف توسعه پایدار را منوط به افزایش سطح آگاهی و بینش افراد جامعه و استفاده از راه کارهای ملی کشورها برای دستیابی به اهداف توسعه دانستند.

در نهایت، آقای دکتر سالارآملی، بر گفت و گوی سازنده میان افراد جوامع در راستای ورود به مرحله اقدام به عمل جامع برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار، تاکید کردند.​