متن بیانیه ششمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری

۱۲ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۱ کد : ۱۳۵۳۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۱۶
مقدمه:ششمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین­الملل دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و  پارک­های علم و فناوری  با هدف بررسی و تبادل نظر پیرامون فرآیند بین­المللی شدن دانشگاه­ها و...
متن بیانیه ششمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری

مقدمه:ششمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین ­الملل دانشگاه ­ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و  پارک­های علم و فناوری  با هدف بررسی و تبادل نظر پیرامون فرآیند بین­المللی شدن دانشگاه­ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در بستر آموزش، پژوهش و فناوری، به مدت یک روز در دانشگاه شهید بهشتی  برگزار شد.

شرح مراسم:در این مراسم، جناب آقای دکتر فرهادی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر عراقچی و جناب آقای دکتر تخت روانچی معاونان محترم وزیر امور خارجه، جناب آقای دکتر سالار آملی قائم مقام محترم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی، جناب آقای دکتر شریعتی معاون محترم آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر احمدی معاون محترم پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جناب آقای دکتر طهرانچی رییس محترم دانشگاه شهید بهشتی  و نیز شماری از روسای دانشگاه­ های کشور به ایراد سخنرانی پرداختند. در همین مراسم، از تلاش­ها و فعالیت­های چهار دانشگاه، دو پژوهشگاه و دو پارک علم و فناوری منتخب و برتر در عرصه همکاری­های علمی بین المللی با اهدای لوح تقدیر، تشکر و قدردانی به عمل آمد.

در ادامه مراسم، معاونان و مدیران بین­الملل دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری در چارچوب دو نشست تخصصی با عنوان «آموزش در بستر بین­المللی» و «پژوهش و فناوری در بستر بین­المللی»، ضمن شنیدن نظرها و آشنایی با دیدگاه­ های معاونان محترم آموزش و پژوهش و فناوری وزارت متبوع، به تشریح و بیان دیدگاه­های خود پرداختند.

این مراسم با تشکیل میزگردی به ریاست آقای دکتر سالار آملی و با هدف افزایش مشارکت جمعی و ضرورت پی گیری و اجرایی نمودن محورهای بیانیه پنجمین نشست معاونان و مدیران بین الملل(بهمن 1393) به کار خود پایان داد.

معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و  پارک­های علم و فناوری حاضر در نشست، با توجه به مباحث مطرح شده و نتایج هفتمین نشست مشورتی در دانشگاه سیستان و بلوچستان(مورخ 17 دی ماه 1394) بر محورهای زیر تاکید کردند:

1.      تاکید بر نقش محوری وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در حوزه همکاری­های علمی بین المللی و پرهیز از موازی کاری و لزوم هماهنگی دیگر دستگاه­ها با وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری.

2.      تاکید بر اهمیت و لزوم تشکیل «کمیته­ تخصصی همکاری­های علمی بین المللی» با مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با شرکت وزارت­خانه­ های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور خارجه، اطلاعات و کشور به منظور دانشگاه محور کردن همکاری­های علمی بین المللی، تدوین مقررات، رفع موانع و ایجاد رویه ­هایی به منظور آسان سازی جذب دانشجو و استادان خارجی و حضور استادان و محققان ایرانی در مراکز علمی بین ­المللی و دانشگاه­های دیگر کشورها و نهادها و سازمان های تخصصی بین المللی.

3.      ضرورت هماهنگی در فعالیت­های مربوط به جذب و اعزام دانشجو و استاد، اعطای بورس ­های کوتاه و درازمدت، توسعه زبان فارسی، ایران شناسی و اسلام شناسی، ایجاد مراکز علمی تخصصی، برگزاری دوره­ های مشترک تحصیلی، ایجاد شعبه­ های دانشگاه­ های خارجی در داخل کشور، ایجاد شعب دانشگاهی در دیگر کشورها و کلیه فعالیت­های علمی بین­ المللی مربوط به نوآوری، دانش، فناوری، انتقال دانش فنی و بهره­ گیری از توان استادان ایرانی خارج از کشور، بر پایه سیاست­های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

4.      تاکید بر این نکته که هر یک از دانشگاه­ ها و مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری در راستای ارتقای سطح همکاری های علمی و فناوری و دستیابی به «سکان داری منطقه­ای علم و فناوری کشور» نسبت به لزوم ساماندهی و هم‌افزایی فعالیت‌های بین‌المللی توجه داشته باشند.

5.      به منظور دستیابی به هدف بین المللی شدن نظام آموزش عالی کشور، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری، لازم است برنامه ریزی های مقتضی از جمله بین المللی سازی برنامه­ های درسی (محتوا، شکل و ساختار) و پژوهش­های بین المللی برای «تحول فضای آموزشی، پژوهشی و فناوری» و ایجاد زیرساخت­های توسعه، انتقال و تجاری سازی فناوری و فراهم آوردن تسهیلات لازم برای استقرار شرکت­های دانش بنیان بین المللی متناسب با تحولات جهانی و نیازهای جامعه، مورد توجه قرار گیرند.

6.      تاکید بر نقش دانشگا­ه ­ها در رفع موانع بین المللی سازی فضای آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری.

7.      ضرورت تدوین برنامه­ های آموزشی توجیهی و برگزاری کارگاه­ های آموزشی جهت ارتقای آگاهی و توانمندسازی  استادان و دانشجویان، کارشناسان، پژوهشگران، فناوران، مدیران و روسا درباره اهمیت و منافع بین المللی شدن دانشگاه با تکیه بر اصل مدیریت یادگیرنده و فرهنگ سازمانی یادگیرنده.

8.      تاکید بر اهمیت پشتیبانی روسای محترم دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری بر تحول ساختاری دفاتر بین الملل، تخصیص منابع کافی برای فعالیت های بین المللی،‌ تقویت زیرساخت­های فعالیت­های بین­المللی از جمله منابع انسانی توانمند، فضاهای مناسب فعالیت، افزایش دسترسی به فناوری های نوین ارتباطی و تقویت وبگاه­های نهادها با حداقل یک زبان علمی بین­ المللی.

9.      تاکید بر بهره­ گیری کنش­گران حقیقی و حقوقی علم از ظرفیتو قابلیت­های سازمان­های منطقه­ ای و ین المللی نظیر بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، یونسکو، یونیدو و ... در تعاملات چند جانبه علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه­ها و نیز درونی سازی مفاهیم و روندهای جدید در علوم و فناوری و تاثیرگذاری بر  هنجارها و قواعد بین المللی این حوزه.

10.  تاکید بر برنامه­ ریزی و همکاری مسئولان ستاد و صف برای اصلاح و تقویت تشکیلات درون دانشگاهی، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری با هدف ارتقا و بهبود همکاری­های علمی بین المللی.

11.  ضرورت توجه به افزایش اعتبارات بین المللی شدن دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری توسط مسئولان دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری و برنامه­ ریزان وزارت.

12.  تاکید بر گسترش حضور نهادهای علمی و فناوری کشور در مگاپروژه­های بین المللی و همچنین شبکه سازی­های داخلی و منطقه ای دو و چندجانبه و نیز برگزاری دوره­ های دکتری مشترک با دیگر کشورها.

13.  تاکید بر تلاش دستگاه دیپلماسی کشور برای رفع اثرات منفی ناشی از قانون ویزای آمریکا و قوانین مشابه آن بر فرایند توسعه همکاری­های علمی بین المللی.

این بیانیه در یک مقدمه، شرح مراسم و 13 محور، به اتفاق آرا مورد تصویب و تایید شرکت کنندگان در ششمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک­های علم و فناوری قرار گرفت.