سومین نشست کارگروه فنی اقدامات اعتمادساز آموزشی کشورهای قلب آسیا برگزار شد

۰۲ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۷ کد : ۱۲۴۵۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۶
سومین نشست کارگروه فنی منطقه‌ای کشورهای قلب آسیا، پروسه استانبول به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران در سالن شهید مفتح وزارت متبوع برگزار شد. در این نشست که با حضور خانم دکتر ...
سومین نشست کارگروه فنی اقدامات اعتمادساز آموزشی کشورهای قلب آسیا برگزار شد
سومین نشست کارگروه فنی منطقه‌ای کشورهای قلب آسیا، پروسه استانبول به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران در سالن شهید مفتح وزارت متبوع برگزار شد.

در این نشست که با حضور خانم دکتر فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی افغانستان، دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، آقای اسلامی مدیر کل غرب آسیا وزارت امور خارجه و سفرا و نمایندگان کشورهای عضو و نمایندگان سازمان های بین المللی  حامی برگزار شد، طرح ها و برنامه‌های پیشین پروسه و برنامه های جدید کشورهای عضو در زمینه آموزش پایه و عالی در چارچوب پروسه کشورهای قلب آسیا (استانبول) پروسه و در مورد آنها تبادل نظر شد.

فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی افغانستان که به همراه یک هیات عالی رتبه در تهران به سر می برد، از نقش ایران و کشورهای عضو پروسه استانبول قدردانی کرد. خانم دکتر مومند، گزارشی از وضعیت آموزش عالی افغانستان ارائه کرد و بر اهمیت گسترش خدمات آموزش پایه و عالی به دانشجویان افغان تاکید کرد. وی در این زمینه به گسترش دانشگاههای ویژه زنان افغان اشاره کرد، آن را زمینه ساز توسعه نقش زنان در جامعه افغانستان دانست و گفت که شمار محصلان زن در مقایسه با سالهای قبل، 30 درصد افزایش یافته است. وزیر تحصیلات عالی افغانستان همچنین گفت که در حال حاضر 210 هزار افغان مشغول به تحصیل در دانشگاههای خارج از افغانستان، به خصوص ایران، ترکیه، قزاقستان و تاجیکستان هستند که این موضوع زمینه های افراط گرایی در جامعه افغانستان را کاهش خواهد داد.

خانم مومند سرمایه‌گذاری برای ایجاد دانشگاههای خصوصی و پیوند بین دانشگاههای دولتی و خصوصی را از دیگر حوزه‌های اولویت دار وزارت تحصیلات عالیه افغانستان دانست وزیر تحصیلات عالیه افغانستان با اشاره به تغییر سرفصل‌های درسی در34 ولایت افغانستان، این سیاست را موجب کاهش افراط گرایی در جامعه افغانستان توصیف کرد. به گفته خانم مومند، وزیر تحصیلات افغانستان همچنین فناوری‌های ارتباطاتی را در دانشگاههای افغانستان ارتقا داده و تاکنون 10 مرکز تکنولوژیک در دانشگاههای این کشور تاسیس شده است. وی ارتباط نظام آموزش عالی افغانستان به شبکه تحقیقاتی و تحصیلی جنوب آسیا را از دیگر زمینه‌های پیشرفت آموزش عالی در کشورش دانست.

پیش از سخنرانی وزیر تحصیلات عالی افغانستان دکتر سالارآملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل در سخنانی، به طرح ها و برنامه های اجرا شده ایران برای تقویت حوزه آموزش پایه و عالی پروسه استانبول اشاره کرد.

در پایان این نشست، سند نهایی سومین نشست کارگروه، نهایی و طرح ها و برنامه‌های کشورهای عضو در این سند درج شد. آموزش شماری از تکنیسین‌ها و متخصصین افغان در حوزه معدن، حمایت از برنامه آموزش کوتاه‌مدت برای 15 عضو هیات علمی دانشگاههای افغانستان، فراهم آوردن50 درصد هزینه های پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با دانشگاههای افغانستان و برگزاری دوره های فنی برای آوارگان افغان با حمایت مالی ایران، از جمله طرح‌های مطرح شده در نشست کارگروه بود.

دولت ترکیه نیز آمادگی خود را برای همکاری با دانشگاههای افغانستان در چارچوب طرح مولانا، با حمایت مالی شورای آموزش عالی ترکیه اعلام کرد.

دیگر کشورهای عضو نیز اعلام کردند که برنامه های عملیاتی خود را برای گنجانیدن در سند نهایی سومین نشست کارگروه اعلام خواهند کرد.​