سمپوزیوم بین‌المللی باستان‌سنجی ایران و آلمان در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد

۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۶ کد : ۱۲۳۱۲ اخبار
تعداد بازدید:۵۶۰
سمپوزیوم بین‌المللی باستان‌سنجی ایران و آلمان با هدف شناسایی و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، بهرام آجورلو دبیر علمی سمپوزیوم باستان‌...
سمپوزیوم بین‌المللی باستان‌سنجی ایران و آلمان با هدف شناسایی و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، بهرام آجورلو دبیر علمی سمپوزیوم باستان‌سنجی ایران و آلمان در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم اظهار داشت: از مهرماه سال 1394 بعد از چند ماه مذاکره با موسسه باستان شناسی آلمان و نماینده آنان در ایران، وارد پروتکل رسمی شده‌ایم که این مسئله از طرف ریاست دانشگاه مورد تایید قرار گرفت و در حال حاضر روابط رو به گسترش است.
وی درخصوص کلیات برنامه‌های سمپوزیوم بین‌المللی باستان‌سنجی ایران و آلمان گفت: این سمپوزیوم در مدت 4 روز برگزار شد که دو روز اول آن مختص به پانل مباحث مرتبط با باستان‌سنجی و در روز سوم کارشناسان ایرانی و آلمانی از ربع رشیدی و بافت تاریخی تبریز بازدید کردند و در روز چهارم نیز بازدید کارشناسان از کندوان انجام شد.
آجورلو در خصوص پیشینه فعالیت‌های دانشگاه هنر اسلامی تبریز در رابطه با باستان‌سنجی گفت:  باستان‌سنجی یکی از رشته‌های دانشگاهی نوپاست که در سال‌های اخیر و برای اولین بار در دانشگاه هنر اسلامی تبریز ارائه شده و مسئولان دانشگاه هنر اسلامی تبریز در تلاش هستند تا این شهر را به قطب  باستان‌سنجی کشور تبدیل کنند. 
وی اضافه کرد : برگزاری اولین سمپوزیوم باستان‌سنجی ایران و آلمان در تبریز با هدف فراهم آوردن همکاری ها و تبادلات علمی و تکنولوژیکی استادان خارجی و داخلی و دانشجویان این رشته برگزار می شود . 
دبیر علمی سمپوزیوم باستان‌سنجی ایران و آلمان در خصوص این گردهمایی خاطرنشان کرد: این همایش در 7 محور، سال یابی، منشایابی، ساختارشناسی تحلیلی‌ـ آزمایشگاهی آثار فرهنگی و تاریخی آلی و معدنی و پژوهش‌های تحلیلی‌ـ آزمایشگاهی فنون و فناوری‌های باستانی آلی و معدنی برگزار می‌شود.
وی افزود: مؤسسه باستان‌شناسی آلمان از سال 1340 در ایران دفتر دائمی دارد و با مساعدت و همت دانشگاه هنر اسلامی تبریز برای اولین بار در 55 سال گذشته قرار شده است تبریز و نمایندگی این موسسه در تهران به طور رسمی همکاری کنند و سمپوزیوم باستان‌سنجی ایران و آلمان نقطه عطف این همکاری‌هاست.​