با رأی قاطع کشورهای عضو یونسکو ، ایران به عضویت شورای اجرائی این سازمان درآمد

۰۷ آذر ۱۳۹۴ | ۲۰:۵۵ کد : ۱۲۰۰ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۷
طی انتخابات برگزار شده در جریان سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو در روز چهارشنبه 20 آبان 1394، جمهوری اسلامی ایران با کسب 128 رای از مجموع 183 رای کشورهای رای ­دهنده عضو یونسکو به عضویت شورای ...
 با رأی قاطع کشورهای عضو یونسکو ، ایران به عضویت شورای اجرائی این سازمان درآمد
 

طی انتخابات برگزار شده در جریان سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو در روز چهارشنبه 20 آبان 1394، جمهوری اسلامی ایران با کسب 128 رای از مجموع 183 رای کشورهای رای ­دهنده عضو یونسکو به عضویت شورای اجرایی این سازمان انتخاب شد. این شورا با حضور 58 کشور عضو، دومین نهاد حاکم بر یونسکو است که تمامی برنامه ­ها و راهبردهای این سازمان توسط آن تهیه و تصویب می­گردد.

پس از انقلاب اسلامی ایران این دومین بار است که کشورمان به عضویت شورای اجرایی انتخاب می­شود. طبق اساسنامه یونسکو کشورهایی که به عضویت شورای مزبور انتخاب می­شوند، می­باید نماینده ­ای را معرفی کنند که در یکی از حوزه ­های پنج­گانه یونسکو صاحب­نظر باشد. جمهوری اسلامی ایران پیش­تر اعلام کرده بود که در صورت انتخاب، آقای دکتر احمد جلالی علاوه بر سمت سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد این سازمان، نمایندگی ایران در شورای اجرایی را نیز عهده ­دار خواهد گردید. آقای دکتر جلالی از سال 1997 تا 2007 سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد یونسکو بوده و همچنین در سال 1999 نمایندگی کشورمان در شورای اجرایی را نیز بر عهده گرفت. او در سال 2001 به عنوان شخصیت حقیقی به ریاست کنفرانس عمومی یونسکو، مهم­ترین نهاد حاکم بر این سازمان انتخاب و نیز در سال 2003 به ریاست مجمع عمومی کنوانسیون میراث جهانی برگزیده شد. کنفرانس عمومی یونسکو بالاترین نهاد این سازمان است که دستور کار آن توسط شورای اجرایی آماده می­شود. رئیس کنفرانس عمومی که بالاترین مقام یونسکو محسوب می­شود، با رای شورای اجرایی تعیین می­گردد. علاوه بر آن انتخاب مدیر کل یونسکو نیز با شورای اجرایی است که می­باید در نهایت به تصویب شورای اجرایی برسد.

پس از انقلاب اسلامی تا سال 1999 کشور ما هر بار بین 28 تا 67 رای کسب نمود که نتوانست به شورای اجرایی راه پیدا کند، اما در سال 1999 توانست به عضویت این شورا انتخاب شود.

با انتخاب دولت جناب آقای دکتر روحانی،  احمد جلالی برای دومین بار به عنوان سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد یونسکو انتخاب شد و هم­اکنون با کسب این رای، برای 4 سال نمایندگی کشورمان در شورای اجرایی این سازمان را نیز عهده ­دار خواهد بود. این انتخاب از دو جهت حایز اهمیت است: یکی آنکه با هفتادمین سال تاسیس یونسکو مقارن گردیده و دیگر آنکه در دوشنبه آینده یونسکو در اجلاس رهبران جهان، میزبان رئیس جمهور ما خواهد بود.

این موفقیت ارزشمند در عرصه بین­ الملل، مرهون تلاش­های شبانه ­روزی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد یونسکو، وزارت امور خارجه وکمیسیون ملی یونسکو درایران وسایر دستگاه های ذیربط در داخل وخارج از کشور می­باشد.​