دیدار هیات دانشگاهی ایران با وزیر علوم عراق

۱۰ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۲ کد : ۱۰۸۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۴۹۴
به گزارش ایرنا،​دکتر حسین سالار آملی همراه روسای 10 دانشگاه بزرگ کشور و گروهی از مدیران ارشد وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشورمان روز گذشته وارد بغداد شد و امروز پس از دیدار با حسین شهرستانی وزیر علوم ...
دیدار هیات دانشگاهی ایران با وزیر علوم عراق
به گزارش ایرنا،​دکتر حسین سالار آملی همراه روسای 10 دانشگاه بزرگ کشور و گروهی از مدیران ارشد وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشورمان روز گذشته وارد بغداد شد و امروز پس از دیدار با حسین شهرستانی وزیر علوم و آموزش عالی عراق، از دانشگاه بغداد بازدید کرد. 
دکتر سالار آملی در خصوص دیدار با شهرستانی به خبرنگار ایرنا گفت: در این دیدار در خصوص تبادل اساتید دانشگاه ها، حضور استادان عراقی برای گذراندن دوره های تکمیلی و فرصت های مطالعاتی در ایران و نیز برگزاری دوره های مشترک علمی و نشست سالانه روسای دانشگاه های دو کشور بحث و تبادل نظر کردیم. 
وی افزود: در این دیدار همچنین درباره فعال و اجرایی کردن تفاهم نامه سال 90 شمسی میان دو کشور بحث شد و ما امیدواریم که تمام مفاد این تفاهم نامه اجرایی شود.
قائم مقام وزیر علوم کشورمان با اشاره به تمایل طرف عراقی به بسط روابط دانشگاهی و علمی میان دو کشور گفت عراقی ها به سطح علمی دانشگاه های ایران واقف هستند و آن در سطح دانشگاه های آمریکا و انگلیس می دانند. 
وی یکی از محورهای مذاکراتش در بغداد را همکاری های مشترک در پروژه های تحقیقاتی از جمله ریزگردها، معماری، صنعت نفت، کشاورزی و تربیت نیروی ماهر(تکنسین) عنوان کرد.
دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی کشورمان بعد از دیدار با وزیر علوم عراق، به دانشگاه بغداد رفت و ضمن دیدار با رئیس دانشگاه و مسئولان و اساتید آن، از بخش های مختلف این دانشگاه از جمله آزمایشگاه ها و کارگاه های تحقیقاتی بازدید کرد.
هیات دانشگاهی ایران همچنین قرار است از دانشگاه نهرین عراق در بغداد نیز بازدید کند و در ادامه دیدار از عراق عازم اربیل و سلیمانیه در کردستان عراق خواهد شد. 
هم اکنون 15دانشگاه ایران و عراق همکاری های علمی و تحقیقاتی دارند و طرف عراقی تاکنون از میان 60 دانشگاه معرفی شده از سوی ایران، 24 دانشگاه ایرانی را مورد تایید قرار داده است. 
در حال حاضر از میان 21 هزار دانشجوی خارجی در ایران، 2100 دانشجوی عراقی در دانشگاه های ایران سرگرم تحصیل هستند.