دکتر مهراد : تولیدات علمی ایران کماکان مسیر پیشرفت را طی می کند

۲۱ آبان ۱۳۹۳ | ۰۹:۰۰ کد : ۱۰۵۳۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۵۴
دکتر جعفر مهراد سرپرست ISC گفت: بر اساس آخرین آمار پایگاه ISI تولیدات علمی ایران مانند سال های قبل همچنان رو به رشد و توسعه می باشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع ...
دکتر مهراد : تولیدات علمی ایران کماکان مسیر پیشرفت را طی می کند
دکتر جعفر مهراد سرپرست ISC گفت:  بر اساس آخرین آمار پایگاه ISI تولیدات علمی ایران مانند سال های قبل همچنان رو به رشد و توسعه می باشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اعلام کرد: مجموعه مدارکی که در جمهوری اسلامی ایران در ISI از ابتدا تا کنون ثبت و نمایه سازی شده است به 223549 مدرک بالغ می شود.
دکترمهراد گفت: ایران در سال 2013 تعداد 29849 مدرک تولید کرده است. این تعداد در سال 2012 تعداد 30147 مدرک بوده است. تفاوت اندکی بین این دو رقم مشاهده می شود، اما واقعیت های آمار تولید علم مبین آن است که میزان تولیدات علمی ثبت شده به نام ایران در سال 2013 در ماه های آتی افزون تر از رقمی خواهد شد که در سال 2012 به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. تأخیر در چاپ و نیز تأخیر در ثبت و نمایه سازی علتی است که همیشه آمار ها نسبت به سال های قبل اندکی کمتر نمایانده می شود.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  اظهار داشت: به همین روال، تولیدات علمی ایران در سال های 2010 و 2011 میلادی به ترتیب 22207 و 28342 مدرک بوده است. دکتر مهراد تصریح کرد: آنچه که از روند توسعه تولید علم می دانیم این واقعیت است که در یک دهه گذشته، نظر به توسعه دانشگاه ها و جذب هیئت علمی از یک سو و افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور از سوی دیگر به افزایش تولید علم کمک کرده است.مسئول رتبه بندی دانشگاه های کشور و جهان اسلام درادامه گفت: در سال 2001 میلادی، تعداد تولیدات علمی کشور 20097 مدرک بود که این رقم یکباره در سال 2004 به 5161 مدرک افزایش می یابد، همینطور رقم مزبور در سال 2007 به 13384 مدرک بالغ می شود.
وی در ادامه گفت: دانشگاه تربیت مدرس در طول سال های تاسیس و با کوشش و تلاش دانشمندان و پژوهشگران با تولید 30188 مدرک رتبه اول تولید علم را به خود اختصاص داده است. البته، این رقم و رتبه اول بودن دانشگاه  تربیت مدرس قابل توجیه است. این دانشگاه، دانشگاهی است با رشته های تحصیلات تکمیلی که تولید علم در این دانشگاه به تناسب رشته های تحصیلات  تکمیلی صورت می گیرد.
دکتر مهراد بیان کرد: رتبه دوم تولید علم از بدو ثبت و نمایه سازی مقالات نشریات معتبر در ISI تاکنون، به دانشگاه آزاد اسلامی تعلق دارد. این دانشگاه بر روی هم و با احتساب تولیدات علمی تمام واحد ها، تعداد 28434 مدرک در ISI نمایه سازی کرده است.سرپرست ISC گفت: رتبه های سوم، چهارم و پنجم به ترتیب به دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف اختصاص دارد. میزان کل تولیدات این دانشگاه ها به ترتیب 22070 مدرک، 19950 مدرک و 13932 مدرک است.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیر کبیر که از دانشگاه های معتبر صنعتی کشور است، با تولید 12185 مدرک رتبه ششم را در اختیار دارد.
دکترمهراد عنوان کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان که دانشگاهی است جوان و با کمتر از 50 سال قدمت، با تولید 11629 مدرک موفق به کسب رتبه هفتم شده است.رئیس مرکز منطقه ای گفت: رتبه دانشگاه شیراز با شهرت و اعتبار بین المللی که در کل این مدت 8940 مدرک تولید کرده است در بین دانشگاه های تولید کننده علم در رتبه 8 می باشد.
وی افزود: رتبه های نهم و دهم نیز به ترتیب به دانشگاه علم و صنعت ایران با 8703 مدرک و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با 6717 مدرک تعلق دارد. دکترمهراد اظهار داشت: در حالیکه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور از بدو تاسیس  پایگاه استنادی ISI، تعداد 223549 مدرک به ثبت رسانیده اند، از کل این مدرک تعداد 19820 مدرک در رشته مهندسی برق و الکترونیک به رشته تحریر درآمده است.وی گفت: شیمی چند رشته ای، دومین رشته ای است که در بین رشته های دانشگاهی از انتشارات علمی بیشتر برخوردار است. در این رشته در مجموع 11867 مدرک تولید شده است.
دکترمهراد در ادامه اعلام کرد: رتبه سوم تولیدات علمی کشور مربوط به علوم و مهندسی مواد است. در این رشته در ISI، تعداد 10898 مدرک به نام دانشمندان و پژوهشگران ایران به ثبت رسیده است. رتبه های چهارم و پنجم به ترتیب به مهندسی شیمی 8675 مدرک و شیمی فیزیک با 7557 مدرک تعلق دارد. وی در پایان گفت: تقسیم بندی رشته ها توسط ISI انجام می گیرد و بطوریکه در 5 رشته نخست مشاهده می کنیم تقسیم بندی ها در حالیکه حالت کلی و عمومی دارد به رشته های ریزتر نیز تقسیم شده است. در مجموع 22 رشته در ISI از تقسیم بندی کلی و عمومی برخوردار بوده و تعداد 250 رشته فرعی نیز از نظر تحلیل استنادی و مطالعه پیرامون علم سنجی، رصد و پایش علم در دسترس می باشد.