دکتر احمدی در دیدار با هیئت اتریشی : آماده هر گونه همکاری علمی و پژوهشی با کشور اتریش هستیم

۱۵ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۸ کد : ۱۰۲۵۵ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۸
به منظور  تبادل اطلاعات و گسترش همکاری های علمی و اقتصادی یک هیئت اتریشی  با دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم دیدار و گفتگو کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدارهیئت ا...
دکتر احمدی در دیدار با هیئت اتریشی : آماده هر گونه همکاری علمی و پژوهشی با کشور اتریش هستیم
به منظور  تبادل اطلاعات و گسترش همکاری های علمی و اقتصادی یک هیئت اتریشی  با دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدارهیئت اتریشی گزارشی از سیستم آموزش عالی در اطریش و نحوه همکاری دانشگاه ها با صنعت در آن کشور ارائه کرد و خواهان برقراری ارتباط در زمینه های دانشگاهی و صنعتی و اقتصادی با دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری ایران شد.
هیئت اتریشی زمینه های علمی  ، داروسازی ، خودروسازی ، نفت و پتروشیمی را از بخش های مورد توجه خود برشمردو خواستار انتقال دانش و تجربیات صنایع مختلف اطریش و تبادل دانشجو با وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری شد.
دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم نیز ضمن ارائه آماری از تعداد دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری به هیئت اتریشی گفت:ما در زمینه تقویت و گسترش و پیشرفت روابط علمی و آموزشی در زمینه های مورد علاقه دو طرف در چارچوب قوانین و مقررات و همکاری های مستقیم در زمینه های علمی و پژوهشی آماده هر گونه همکاری با کشور اتریش هستیم.
وی به زمینه های مورد توافق طرفین اشاره کرد و گفت : در زمینه بورس دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و تبادل استاد ، برگزاری کنفرانس های علمی ،برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت و تبادل دانشجو وتبادل اطلاعات در رشته های IT  ،مهندسی پزشکی وبخش کشاورزی زمینه همکاری با کشور اتریش کاملا فراهم است و می توانیم همکاری های بسیار خوب و مثبتی داشته باشیم.
در ادامه دکتر پیری ،مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم با اشاره به حضور پررنگ پارک های علم و فناوری در صنعت و اقتصاد ایران گفت : ما و کشور اتریش در خصوص پارک های علمی و فناوری در دو حوزه استفاده از تجربیات شرکت های اتریشی و برقراری فن بازار بین شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری ما و کشور اتریش می توانیم همکاری های بسیار جدی و موثری داشته باشیم.
دکتر خوش قلب در ادامه ضمن اشاره به موفقیت کشورمان در حوزه های مهندسی پزشکی ، IT و کشاورزی افزود: کشور ایران در زمینه صادرات گیاهان دارویی و  محصولات کشاورزی از جمله پسته ، انار، انگور و زرد آلو جزو پنج تولیدکننده اول دنیا است و همچنین در خصوص صنعت تهیه غذای حلال که یکی از پرسود ترین تجارت های دنیا به حساب می آید ،کشور ما پتانسیل بسیار خوبی دارد و می توانیم با کشور اتریش همکاری های مثبتی داشته باشیم وبه این ترتیب زمینه ورود شرکت های ما نیز به بازارهای  اروپایی فراهم شود.
در پایان این نشست دکتر احمدی  با اشاره به تفاهم نامه اخیر بین وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و موسسه OEAD اتریشی پیشنهاد ایجاد یک کمیته مشترک همکاری های علمی و صنعتی با کمک سفارت ایران و اتریش  و اتاق بازرگانی ایران را دادند تا درزمینه اولویت ها و موضوعات مشترک بین دو کشور قرارداد ها وپروتکل هایی به امضای طرفین برسد . ​